آیا رجیستری آيفون ۱۲ در ایران امکان پذیر شده است یا نه ؟

تنها چند روز از رونمایی جدیدترین گوشی تلفن همراه شرکت اپل می‌گذرد و با وجود بسته بودن مرز‌ها و همچنین شیوع ویروس کرونا حالا پای این گوشی هوشمند آمریکایی به بازار ایران باز شده است. بررسی‌ها و جستجوها در فضای مجازی ما را به سایت‌ها و صفحات مجازی اینستاگرامی رساند که با توضیحات کاملی اعلام کرده‌اند این محصول را با دو شرط می‌فروشند، یکی اینکه این کالا بدون رجیستری به مشتری تحویل داده می‌شود و دیگری اینکه از زمان ثبت سفارش حداقل پانزده روز زمان لازم است تا این محصول  به دست خریدار برسد.

قیمت های آیفون 12

نکته حائز اهمیت این است که این محصول با قیمتی بسیار بیشتر از قیمت واقعی آن در درگاه مجازی در حال عرضه است. در حال حاضر محاسبه سرانگشتی نشان می‌دهد قیمت دلاری این سری از گوشی‌ها با دلار آزاد (به نرخ امروز ۲۸ هزار و ۴۵۰ تومان) میانگین چیزی در حدود ۳۰ میلیون تومان است. حال آنکه هزینه رجیستری و حقوق ورودی و هزینه‌های گمرکی این محصول جای خود دارد. قیمت گوشی ها با قیمت دلار روز حساب می شود.

مدل قیمت (دلار) قیمت (تومان)
iphone ۱۲mini ۶۹۹ ۱۹.۸۸۶.۵۵۰
iphone ۱۲ ۷۹۹ ۲۲.۷۳۱.۵۵۰
iphone ۱۲pro ۹۹۹ ۲۸.۴۲۱.۵۵۰
iphone ۱۲pro max ۱۰۹۹ ۳۱.۲۶۶.۵۵۰

در حال حاضر فروشندگان داخلی این محصولات یا از اعلام قیمت تمام شده محصول خودداری کرده‌اند یا اینکه قیمت‌ آن را حدود ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان بیشتر از قیمت محاسبه شده با نرخ آزاد برای فروش آگهی کرده‌اند. این فروشندگان در آگهی‌های خود تاکید کرده‌اند که این  قیمت‌ها بدون هزینه رجیستری است، حال آنکه گوشی بدون رجیستری یعنی ابزاری بدون کارکرد که هزینه‌ای چند ۱۰ میلیونی برای مالک در بر داشته است.

مطلب پیشنهادی :
دوبرابرشدن پیش فروش آیفون 12از آیفون11

در حال حاضر نرخ ثابتی برای رجیستر گوشی‌های مسافری وجود ندارد و سامانه همتا بر اساس نرخ آزاد دلار و یورو و بر اساس مدل گوشی هوشمند هزینه رجیستری آن‌ را مشخص می‌کند. خوشبختانه قیمت اکثر نسخه‌های آیفون‌ 12 مشابه نسل گذشته است و می‌توانیم بر اساس جدول منتشر شده از سوی گمرکات کشور برای هزینه رجیستری آیفون‌های 11 به قیمت حدودی آیفون‌های 12 دست پیدا کنیم.

گزارش ها و بررسی ها نشان می دهد که سامانه گمرکی حاکی از آن است که آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ پرو به عنوان دو تلفن هوشمند جدیدعرضه شده توسط شرکت اپل آماده رجیستری شدن در شبکه ایران شده اند. بر این اساس می توان گفت آیفون 12 به احتمال زیاد در ایران رجیستری می شود و امان استفاده از گوشی های هوشمند جدید در ایران فراهم شده است. فعلا فقط نام آیفون 12در سامانه گمرکی دیده شده است و هیچ اطلاعات بیشتری از میزان هزینه رجیستری این برند در دست نمیباشد با این حال احتمالا آیفون 12 امکان واردات قانونی را خواهد داشت.

شرکت اپل برای نسخه‌های پایه گوشی‌های آیفون 12 مینی، آیفون 12، آیفون 12 پرو و آیفون 12 پرو مکس به ترتیب برچسب قیمت 699، 799، 999 و 1099 دلار را در نظر گرفته است. قیمت نسخه پایه آیفون 12 نسبت به آیفون 11 حدود 100 دلار افزایش داشته است و به قیمت نسخه 256 گیگابایت آیفون 11 رسیده است. قیمت‌های زیر بر اساس نرخ روز دلار(31500 تومان)، سود مجاز فروشنده (10 تا 15 درصد) و هزینه رجیستری نسخه‌های مشابه در نظر گرفته شده است.

  • آیفون 12 مینی 64 گیگابایت: 28 میلیون تومان
  • آیفون 12 64 گیگابایت: 32 میلیون تومان
  • آیفون 12 پرو 128 گیگابایت: 40 میلیون تومان
  • آیفون 12 پرو مکس 128 گیگابایت: 44 میلیون
مطلب پیشنهادی :
بخش اول: کدام یک برایتان مناسب است، مک بوک پرو یا مک بوک ایر ۲۰۲۰؟

البته باید در نظر داشته باشید که آیفون در بازار موبایل کشور ما یک کالا لوکس به شمار می‌رود و واردات و فروش آن در دست دلال‌ها قرار دارد، به همین دلیل قیمت این محصول به خصوص در روزهای اول عرضه به هیچ وجه منطقی نخواهد بود و با هیچ محاسباتی جور نخواهد بود. آیفون‌های 12 در صورتی با قیمت‌های بالا عرضه می‌شوند که نرخ دلار و یورو تغییر نکند، موجودی آیفون‌های 11 در بازار کاهش پیدا کند و پس از چند ماه واردات این محصول به صورت عمده توسط شرکت‌های رسمی انجام شود و موجودی بازار افزایش پیدا کند.

بروزترین اخبار اپل را در مسیرمدرن دنبال کنید.

محمد معین اعلایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.