تعویض نمایشگر آیفون ۱۳ فیس آیدی را غیرفعال می‌کند

اپل در سری آیفون ۱۳ اندازه ناچ بالای نمایشگر را کاهش داد، ولی یکی از تغییراتی که به آن اشاره نکرد این بود که چون صفحه نمایش به سیستم فیس آیدی وصل شده، چنانچه نمایشگر توسط تعمیرکاران فاقد تاییدیه اپل تعویض شود، فیس آیدی از کار می‌افتد. این اتفاق حالا توسط وب‌سایت iFixit هم تایید شده است.

قطعه‌ای که باعث بروز این مشکل می‌شود، تراشه کوچکی است که روی کابل اتصال نمایشگر به مادربرد قرار دارد. این تراشه قبلا وجود نداشت و مشکلی ایجاد نمی‌شد. اما حالا فقط تعمیرکارانی که عضو برنامه تعمیر اپل هستند به ابزارهایی دسترسی دارند که پذیرش نمایشگر جدید در این تراشه را ممکن می‌کنند.

تعمیرکارانی که از اپل تاییدیه نگرفته باشند فقط با یک روش می‌توانند فیس آیدی را زنده نگه دارند: تراشه را از نمایشگر قبلی جدا و دوباره روی نمایشگر جدید لحیم کنند. ولی چون این تراشه اندازه بسیار کوچکی دارد، انجام این کار خیلی سخت خواهد بود. تصویر زیر تراشه را در کنار یک دانه برنج نشان می‌دهد.تراشه 13

در پایین همین تراشه را می‌بینید که از محل خود خارج شده است. محل اتصال تراشه شبکه‌ای از نقاط موسوم به Ball Grid Array است که برای ارتباط تراشه‌های پیچیده با نقاط اتصال بالا استفاده می‌شود. با توجه به اندازه کوچک این تراشه، لحیم‌کاری آن با دست ممکن نخواهد بود.تراشه

شماری از مراکز تعمیر ابزارهایی ساخته و به تعمیرکاران خود آموزش داده‌اند که چگونه باید این کار را انجام دهند، اما تعداد آن‌ها بسیار محدود است. این پروسه در کل یک فرآیند زمان‌بر و پیچیده است که نسبت به قبل چالش‌های بیشتری را به وجود می‌آورد.

عده‌ای از کاربران هنوز احتمال می‌دهند که این مشکل یک رخداد ناخواسته باشد و در آپدیت‌های بعدی iOS برطرف شود. پارسال هم مشکل مشابهی باعث شده بود که دوربین آیفون ۱۲ در صورت جابه‌جایی لنزها کار نکند، اما اپل بعدا با آپدیتی این مشکل را برطرف و دوربین‌ها را فعال کرد.

محمد معین اعلایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *