نحوه ی مخفی کردن ناچ در مک بوک پروی جدید

برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد حتی زمانی که ناچ (بریدگی) مک بوک پروی جدید حواستان را پرت می کند.در اینجا نحوه ی پنهان کردن ناچ،یا حداقل کردن آن شرح داده شده است.

hide the notch

با عرضه ی مک بوک پروی جدید،مشکل ناچ آن بسیار خبرساز شده است.اگرچه با به روزرسانی برنامه ها این مشکل برطرف می شود اما در زمان راه اندازی،توجه کاربر را بسیار به خود جلب می کند.

اگر شما برنامه ای را باز کنید که دارای منوبار باشد،ممکن است قسمتی از آن زیر بریدگی پنهان شود همچنین اگر برنامه ی مدنظر شما منوهای زیادی داشته باشد،به احتمال زیاد پنهان خواهد بود.

با وجود این مشکلات شما می توانید با موس روی نوار منو کلیک کنید اما کمی زشت و عجیب به نظر می رسد که بخواهید حدس بزنید چه چیزی پشت ناچ است و روی آن کلیک کنید.

هر چند سه راه حل وجود دارد اما ساده ترین کار این است که این مورد را نادیده بگیرید.

در عوض در سمت چپ و راست مک بوک پرو،فضای اضافی وجود دارد که به دلیل افزایش اندازه صفحه نمایش و کاهش حاشیه ها در طرفین به وجود آمده است.

با این حال،اگر نمی توانید آن را نادیده بگیرید،می توانید از راه حل های ارائه شده توسط اپل استفاده کنید یا با استفاده از برنامه های شخص ثالث این مشکل را برطرف کنید.

  • خرید Bartender4

سال هاست این نرم افزار به کاربرانی که آیتم منوبار بیشتری نسبت به صفحه نمایش مک بوک خود دارند کمک کرده است.

با راه اندازی Bartender4 می توانید برنامه را طوری تنظیم کنید که فقط مهم ترین آیتم های منوبار را ببینید و تعداد آیتم ها را کاهش دهید تا بلافاصله مشکل ظاهر شدن آنها در ناچ برطرف شود.

مطلب پیشنهادی :
انتشار رندرهای آیپد مینی 6: حذف دکمه هوم و استفاده از پورت USB-C

علاوه براین،این برنامه می تواند منوبار را طوری مرتب کند که زمانی که به آن نیاز دارید آیتم ها ظاهر شود.برای مثال زمانی که با دراپ باکس همگام سازی می کنید،نماد دراپ باکس بتواند در منوبار باقی بماند اما پس از پایان کار دوباره برود.

Bartender4 ابزاری هوشمند است و برای ناچ بسیار کارامد است.این برنامه با قیمت 15 دلار به طور مستقیم از طرف برنامه نویس و اشتراک Setapp قابل خرید است.

hide the notch

  • از راه حل اپل استفاده کنید

اگر استفاده از Bartender4،بهترین و ساده ترین راه حل بود،پیشنهاد اپل سخت ترین است.در macOS Monterey تعدادی از برنامه ها گزینه هایی برای این مشکل دارند.برنامه ی مدنظر خود را پیدا کنید سپس گزینه ی Command-I را انتخاب کنید یا File را انتخاب کرده و سپس Get info را کلیک کنید.

در بخش Get info ، تیک گرینه ی Scale to fit below built-in Camera را بزنید.

با فعال کردن این گزینه،منوبار برایتان زیر دوربین ظاهر می شود و دیگر حاشیه ها مانع دیدتان نمی شود اما در قسمت چپ و راست حاشیه های اضافی می بینید.

این به این دلیل است که برنامه به اندازه ی صفحه نمایش کوچکتر مدل قبلی،کوچک می شود.

دلیل اینکه برخی از برنامه ها این گزینه را ندارند این است که توسعه دهندگان مشخص کرده اند که نرم افزار آنها به خوبی با بریدگی کار می کند.

احتمالا به محض رسیدن توسعه دهندگان به این استاندارد،برنامه های آنها نیز این گزینه را از دست خواهند داد و نسخه ی کوچک شده به صورت خودکار به نسخه ی کامل برمی گردد.

مطلب پیشنهادی :
بخش دوم: کدام یک برایتان مناسب است، مک بوک پرو یا مک بوک ایر ۲۰۲۰؟

اگر این اتفاق بیافتد،ناچ برمی گردد و ممکن است باز هم آن را دوس نداشته باشید.در این صورت باید از راه حل برنامه شخص ثالث استفاده کنید.

  • برنامه های شخص ثالث برای مخفی کردن ناچ

توسعه دهندگان بسیار سریع برنامه ها را تغییر کاربری می دهند تا به کاربران مشکل دار کمک کنند.برخی از توسعه دهندگان نیز راه حل های خود را به صورت رایگان در اخیار کاربران قرار می دهند.

در حال حاضر 3 برنامه وجود دارد:

  • Forehead
  • Top Notch که رایگان می باشد
  • De-Notch ifier با قیمت 9.95 دلار

اگرچه این برنامه ها کمی باهم متفاوت هستند اما عمدتا از یک اصل پیروی می کنند.از آنجایی که آنها نمی توانند ناچ را از بین ببرند،سعی می کنند طرفین را تغییر دهند تا به نظر ناچ ناپدید شود.

در واقع آنها کل منوبار را تغییر می دهند این امر از نظر بصری باعث می شود که ناچ به چشم نیاید اما هیچ کاری را برای جلوگیری از رفتن برنامه های منوبار در پشت آن انجام نمی دهند.

توسعه دهنده ی De-Notch ifier می گوید:”منوبار را به صورت سیاه در می آوریم حتی زمانی که مک بوک روی حالت Light باشد.”

Forehead تصویر پس زمینه ی موجود در مک بوک شما را می گیرد و یک نوار سیاه در بالا قرار می دهد.طبق گفته ی توسعه دهنده،این برنامه هنوز نمی تواند با پس زمینه های پویا کار کند.

hide the notch

توسعه دهنده ی Top Notch می گوید که برنامه اش می تواند با پس زمینه های پویا نیز کار کند زیرا این برنامه در بک گراند می ماند و تغییرات را مشاهده می کند.

مطلب پیشنهادی :
رونمایی از هدفون بیتس استودیو بادز در 21 جولای به ادعای جان پراسر

مک بوک پروی سال بعد نیز احتمالا دارای ناچ می باشد اما ممکن است Face ID نیز به دوربین آن افزوده شود.در این صورت ممکن است از آزار ناچ برایتان کاسته شود.

محمد معین اعلایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *