CarPlay چیست و چه امکاناتی دارد؟ (قسمت دوم)

 امکانات CarPlay چیست و چه ویژگی در اختیار کاربران اپل قرار می دهد؟

کنترل ها و سیری:

سه راه اصلی برای تعامل با امکانات CarPlay وجود دارد. برای ایمنی در هنگام رانندگی و همچنین پیروی از قوانین مربوط به استفاده ازتلفن همراه هنگامی که پشت فرمان هستید،CarPlay فقط از طریق سیستم سرگرمی و اطلاعات خودرو قابل استفاده می باشد نه از طریق آیفون.

اولین راه استفاده از کنترل هایی است که توسط واحد سرگرمی و اطلاعات (infotainment)وجود دارد. با استفاده از دکمه ها می توان تنظیمات در CarPlay را تغییر داد.این دکمه ها ممکن است نزدیک یا روی فرمان وجود داشته باشد.

CarPlay چیست

اگر سیستم سرگرمی از صفحه لمسی استفاده می کند، با ضربه زدن روی صفحه نمایش می توان به امکانات carPlay دسترسی پیدا کرد. این ممکن است به دلیل شباهت به عملکرد آیفون یا آیپد بصری ترین روش استفاده از CarPlay باشد.اگرچه جهت محاسبه ی حرکت خودرو،جهت یابی درون برنامه ای در مقایسه با برنامه های عادی ios ساده خواهد بود.

رانندگان همچنین می توانند با استفاده از سیری با CarPlay تعامل داشته باشند و می توانند این کار را با نگه داشتن دکمه صفحه اصلی CarPlay انجام دهند و سپس با شنیدن صدای بوق درخواست خود را مطرح کنند.در برخی از وسایل نقلیه رانندگان می توانند با پایین نگه داشتن دکمه ی کنترل صدا روی فرمان،تا زمان به صدا در آمدن بوق،سیری را روشن کنند.

همانند نسخه ی موجود در آیفون ها،سیری می تواند به سوالات متنوعی مثل زمان فعلی یا باز بودن فروشگاه خاصی پاسخ دهد.از آنجا که راننده فقط می تواند پاسخ ها را بشنود و نگاه کردن به صفحه حواس او را پرت می کند،سیری نمی تواند به درخواست های وب سایتی پاسخ دهد و کاربر را به جستجوها ارجاع می دهد.

مطلب پیشنهادی :
مچ بند هوشمند شیائومی مدل Mi Band 5

از سیری می توان برای انجام اقدامات مختلفی استفاده کرد.از جمله اقدامات مربوط به تماس ها،پیام ها،موسیقی و جهت یابی و حتی می توان از طریق سیری اقداماتی را برای برنامه های پشتیبانی کننده شخص ثالث درخواست کرد.برنامه های شخص ثالث در حالی که اپل پشتیبانی از بسیاری از موارد مهم پخش موسیقی،پیام رسانی و تماس و دسترسی به سیری را ارئه می دهد اما توسعه دهندگان می توانند پشتیبانی از CarPlay را در برنامه های خود اضافه کنند.منابع توسعه دهنده اپل شامل تعدادی راهنما برای کمک به افزودن این قابلیت به برنامه های ios است.

با توجه به مسئله ی رانندگی،دستورالعمل های اپل نیاز به توسعه دهندگان برای ایجاد تعاملات با راننده را در کوتاه ترین زمان ممکن و پرت نشدن حواس راننده را بیان می کند.تعامل صوتی با استفاده از سیری به دلیل عدم نیاز راننده برای استفاده از دست،تشویق شده است و اطلاعات روی صفحه باید حداقل و با توجه به  نیاز راننده باشد.

همانطور که انتظار می رود اکثر برنامه های محبوب شخص ثالث CarPlay مربوط به صدا هستند.رقبای اپل موزیک،از جمله Spotify و Pandora به جای اینکه کاربر را مجبور به تغییرات لیست پخش و استفاده از آیفون کنند،از طریق رابط سرگرمی و اطلاعات ماشین،به سرویس های موسیقی ماشین دسترسی دارند.

در ژوئیه 2017،گوگل در زمینه دسترسی به برنامه موسیقی Google Play در CarPlay به جمع رقبا پیوست.Google Play Music اولین برنامه گوگل است که در پلتفرم برنامه های خودرویی اپل ظاهر می شود.سرویس های جهت یابی شخص ثالث در ios12 اضافه شدند و به گوگل اجازه دادند که برنامه های مختلف جهت یابی خود را به این پلتفرم ارائه دهد.

مطلب پیشنهادی :
آموزش بروزرسانی اپل واچ به آخرین نسخه Watch OS

برودکست های فردی نیز با استفاده از برنامه هایی از جمله NPR One و MLP At Bat پخش های مورد نیاز نمایش های مشهور،از CarPlay برای تهیه محتوای خود در وسایل نقلیه بدون استفاده از برودکست های سنتی استفاده کرده اند.Sirius XM پشتیبانی برنامه CarPlay را به برنامه ios خود در 30 نوامبر اضافه کرد.

شنودگان پادکست ها نیز کاور می شوند و OverCast و Castro از محبوب ترین برنامه های امروزی هستند.کاربران برنامه iHeartRadioدر اواخر ماه نوامبر،برای گوش دادن به پادکست در وسایل نقلیه خود،آپشن جدیدی را اضافه کردند.

درحالی که بدیهی است که برنامه های پیام رسان به راحتی با CarPlay قابل دسترسی نیستند، برخی از خدمات می توانند از برخی قابلیت ها استفاده کنند.برنامه هایی مثل Skype و Facebook Messenger از چارچوب CallKit اپل پشتیبانی می کنند و به شما اجازه می دهند که تماس های ورودی مثل صفحه قفل ios عمل کنند.این چارچوب با CarPlay نیز کار می کند بنابراین می توان با برنامه های پیام رسان هنگام رانندگی به همان روش تماس های تلفنی عادی برخورد کرد.

CarPlay چیست

کلیدواژه : CarPlayکارپلی
عرفان اسماعیلیان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.