CarPlay چیست و چه امکاناتی دارد؟ (قسمت اول)

CarPlay چیست و چه امکاناتی در اختیار کاربران اپل قرار می دهد؟

CarPlay چیست ؟ CarPlay پلتفرم اپل برای استفاده از دستگاه های ios در ماشین هاست و به مسافران این امکان را می دهد که آیفون یا آیپد خود را به سیستم سرگرمی خودرو متصل کنند.

CarPlay

با این کار،ماشین قادر است از طیف گسترده ای از ویژگی های آیفون از جمله مدیریت تماس ها و پیام ها،استفاده از اپل مپ و پخش موسیقی استفاده کند.

  • به واحد اطلاعات و سرگرمی(infotainment)ماشین،امکان دسترسی به ویژگی های آیفون را می دهد.
  • دسترسی به برنامه های سازگار ios
  • از صفحه نمایش لمسی و کنترل های مدیا موجود استفاده می کند.
  • می تواند با استفاده از سیری کنترل شود.
  • تصویر پس زمینه را درios14 تغییر دهد.

اپل CarPlay را در سال 2014 به عنوان راهی برای استفاده بیشتر از سیستم infotainment معرفی کرد.اپل به جای پرداخت هزینه برای GPSها و برنامه های گران قیمت جهت یابی و پیام رسان ها،به کاربران استفاده از دستگاهی که مالک آن هستند را پیشنهاد کرده است.با این کار تمام عملکردهای مورد نیاز آیفون،به صورتی به راننده ارائه می شود که حواس پرتی را به حداقل می رساند.

ویژگی های CarPlay چیست ؟

CarPlay اپل،نقطه ی اتصال آیفون یا آیپد به واحد infotainment(سرگرمی و اطلاعات)می باشد.این محصول به راننده و سرنشینان اجازه می دهد که عملکرد سیستم سرگرمی با دستگاه ios تقویت شود.

CarPaly

به عنوان مثال،سیستم جهت یابی ماشین با اپل مپ جایگزین می شود و راننده می تواند از آدرس های موجود در تقویم،ایمیل،پیام ها و مخاطبین استفاده کند و مکان های مدنظر راننده را پیشبینی کند. همچنین با دستورالعمل هایی که در صفحه واحد اطلاعات و سرگرمی،کافی شاپ ها، پمپ بنزین ها و سایر امکانات را با استفاده از اپل مپ ارائه دهد.

مطلب پیشنهادی :
جی پی مورگان: فروش آیفون13 به دلیل کمبود تراشه کاهش می یابد

با اتصال به آیفون،CarPlay به ماشین اجازه می دهد تا به یک اسپیکر تبدیل شود و امکان پاسخگویی  تماس بدون دخالت دست و کنترل های اضافی را برای شما فراهم می کند.پیام های متنی توسط iMessage برایتان خوانده می شود و پیام های صوتی برایتان پخش شود.تمام این ارتباطات بدون دخالت دست و توسط سیری انجام می شود.

پادکست ها و iTunes ذخیره شده در دستگاه ios،می تواند از طریق سیستم سرگرمی با استفاده از کنترل های مدیای ماشین پخش شوند.سایر برنامه های صوتی نیز مثل Spotify،Slacker Radio،Pandora و NPR One از طریق CarPlay قابل پخش هستند.

رانندگان می توانند سیری را هنگام رانندگی فراخوانند و می توانند این کار را با فشار دادن دکمه کنترل صدا یا گفتن Hey Siri در مدل های پشتیبانی شده انجام دهند تا بدون تداخل در رانندگی به همه ی عملکردهای CarPlay دسترسی داشته باشند. همانند آیفون،درخواست شما برای برقراری تماس،پاسخ به پیام ها و پخش موسیقی می تواند باشد و این روش اصلی تعامل رانندگان به CarPlay می باشد.

با اینکه CarPlay امکان دسترسی به عملکردهای آیفون را فراهم می کند اما لازم به ذکر است که این یک سیستم عامل برای واحد سرگرمی اتومبیل نیست و به طور مستقل از دستگاهios قابل استفاده نیست و برای کار با آن،اتصال به دستگاه میزبان مورد نیاز است و نمی توان برنامه ای روی CarPlay نصب کرد.

راه اندازی CarPlay:

CarPlay با آیفون5 و همه نسخه های بعدی قابل استفاده است. اگرچه CarPlay با نسخه های جدیدتر ios بهتر کار می کند اما می توان آن را با ios7.1 نیز راه اندازی نمود.

مطلب پیشنهادی :
CarPlay چیست و چه امکاناتی دارد؟ (قسمت دوم)

در اکثر موارد،کاربران باید آیفون خود را با استفاده از کابل لایتنینگ به USB به ماشین متصل کنند اما برخی از تولیدکنندگان اتومبیل یک پورت CarPlar USB را برای ماشین هایشان در نظر گرفته اند.پس از اتصال برای اولین بار،کاربر باید تایید کند که CarPlay به داده های آیفون دسترسی پیدا کند.

در برخی از تنظیمات،امکان تنظیم بی سیم CarPlay نیزوجود دارد و به جای کابل،از طریق بلوتوث کار می کند.این مورد را می توان در بخش General در تنظیمات آیفون مشخص کرد.در این قسمت یک گزینه برای CarPlay وجود دارد و لیستی از وسایل نقلیه ای که آیفون می تواند به آنها متصل شود نیز ارائه شده است.

کلیدواژه : CarPlayکارپلی
محمد معین اعلایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.