تراشه‌های A14x-مسیرمدرن

استفاده از تراشه‌های A14x در مک مجهز به اپل سیلیکون و آیپد پرو

به گزارش DigiTimes پردازنده‌ی 5نانومتری A14x اپل که برای اولین مک مجهز به اپل سیلیکون و نسل بعدی آیپد پرو طراحی شده است، در سه ماهه‌ی چهارم سال جاری میلادی تولید انبوه خواهد شد.
به گزارش DigiTimes پردازنده‌ی 5نانومتری A14x اپل که برای اولین مک مجهز به اپل سیلیکون و نسل بعدی آیپد پرو طراحی شده است، در سه ماهه‌ی چهارم سال جاری میلادی تولید انبوه خواهد شد.

اپل قصد دارد در سه ماهه‌ی چهارم سال میلادی، تولید تراشه‌های A14x را برای اولین مک مجهز به اپل سیلیکون و آیپد پرو آغاز کند:
به گزارش DigiTimes پردازنده‌ی 5 نانومتری A14x اپل که برای اولین مک مجهز به اپل سیلیکون و نسل بعدی آیپد پرو طراحی شده است، در سه ماهه‌ی چهارم سال جاری میلادی تولید انبوه خواهد شد.

“منابعمان در صنعت تراشه ادعا کرده‌اند که اپل از ابتدای سه ماهه‌ی چهارم سال 2020، تولید ویفرهای 5 نانومتری مخصوص تراشه‌های جدید اپل سیلیکون را در کمپانی TSMC آغاز می ‌کند و تخمین زده می‌شود که کارخانه‌ی TSMC بتواند ماهانه 5000 تا 6000 ویفر به اپل تحویل دهد. به گفته‌ی این منابع، اپل در حال آماده سازی برای عرضه ی نسل جدید مک بوک و آیپد پرو است که مبتنی بر معماری آرم (Arm) است و با استفاده از فناوری پردازش EUV 5 نانومتری ساخته می شود.”

سال گذشته TSMC از سرمایه گذاری 25 میلیارد دلاری در فناوری جدید نود(گره) 5 نانومتری خبر داد.این شرکت در تلاش است تا تنها تامین کننده ی اپل باشد و به نظر می رسد که این تلاش ها جواب داده است.

گزارشی در اواخر ماه گذشته از The China Times ادعا کرده است که اولین مک سیلیکونی اپل از پردازش 5 نانومتری TSMC استفاده می‌کند که این محصول فوق العاده سبک 12 اینچی با دوام باتری بین15 تا 20 ساعت، تا پایان سال ارائه خواهد شد.

بر اساس گزارش منابع چینی، مک بوک 12 اینچی دارای پردازنده‌ی A14x خواهد بود که مبتنی بر تراشه ی 5 نانومتری A14 است و در مدل‌های آیفون 12 نیز استفاده خواهد شد.

A14x با کدنام “Tonga”، قرار است تا پایان سال تولید شود و در نسل بعدی آیپد پرو نیز استفاده شود.

اپل در کنفرانس توسعه دهندگان WWDC خود در ماه ژوئن اعلام کرد که مک های اپل طی دو سال آینده از CPU مبتنی بر Intel x86 به اپل سیلیکون مبتنی بر Arm تغییر خواهند یافت. Bloomberg گفته است که اپل در حال حاضر حداقل سه پردازنده ی مک را توسعه می‌دهد که مبنی بر تراشه‌ی A14 است.

به گزارش Bloomberg،اولین پردازنده ی مک، 12 هسته ای خواهد بود که شامل 8 هسته با کارایی بالا و حداقل 4 هسته‌ی کم مصرف است. گفته می‌شود که اپل در حال بررسی پردازنده‌های مک با بیش از 12 هسته است. این شرکت قبلا نسل دوم پردازنده‌های مک را بر اساس تراشه A15 طراحی کرده است.

گفته می‌شود که اپل قصد دارد آیپد پروی 12.9 اینچی با نمایشگر mini-LED، ارائه شده توسط Innolux، را در اوایل سال 2021 ارائه دهد. اپل در ابتدا قصد داشت این دستگاه را در پاییز 2020 عرضه کند اما به دلیل بحران بهداشت جهانی مهلت کافی نداشت. هم اکنون چندین منبع عرضه‌ی این محصول در سال2021 را گزارش می‌دهند و گفته شده است که تولید آزمایشی آیپد پرو جدید در ژوئن آغاز شده است.

بروزترین اخبار اپل را در سایت مسیرمدرن دنبال کنید.