“Playstation 5” در مقابل “Xbox Series X” قسمت 2

“Playstation 5” در مقابل “Xbox Series X” قسمت 2

“Playstation 5”

سونی در حال راه اندازی دو مدل “Playstation 5” است، اما بر خلاف “Xbox” هیچ تمایزی در قابلیت های عملکرد وجود ندارد. کنسول استاندارد به همراه یک درایو دیسک برای سازگاری معکوس با عناوین دیسک “PS4” به بازار می آید. نسخه دیجیتال فاقد درایو دیسک است و آن را کمی باریک تر و سبک تر می کند، اما بر روی عملکرد تاثیری ندارد.

“Playstation 5” توانایی بازی از “4K” در 120 هرتز یا خروجی تا “8K” را دارد. ایت قابلیت ها بر نحوه تعامل پلی استیشن با دستگاه های اپل شما تاثیر نمی گذارد.

برنامه های در دسترس

مسیر مدرن

برنامه هایی در “iOS” و “iPadOS” وجود دارند که توسط پلی استیشن برای مدیریت و کنترل کنسول شما ساخته شده اند. برنامه “Playstaion” کمی کمی راحت تر از برنامه “Xbox” است. کاربران می توانند پیام متنی دهند، از طریق صدا گفتگو گنند، گروه تشکیل دهند و به بازی ها بپیوندند، اما این در مورد قابلیت های اجتماعی است. هیچ راهی برای مشاهده یا اشتراک عکس ها یا فیلم های ذخیره شده در “Playstation” وجود ندارد.

می توانید لیست جوایز خود را مشاهده کنید و چه بازی هایی را انجام داده اید. می توانید ببینید کدام یک از دوستانتان آنلاین هستند و چه بازی هایی را انجام می دهند. همچنین می توانید لیست جوایز آن ها را نیز ببینید.

ادغام “Playstation Store” بهترین ویژگی در برنامه “Playstation” به روز شده است. جستجو در فروشگاه یکپارچه است و به شما این امکان را می دهد که یک بازی بخرید و بلافاصله آن را به فهرست بارگیری های خود ارسال کنید.

مطلب پیشنهادی :
سایر ویژگی های صفحه لمسی "Force Touch"

“Playstaion 5” می تواند روشن باشد و بازی خاصی را از طریق برنامه راه اندازی کند. همچنین می توانید فضای ذخیره سازی “PS5” خود را از راه دور مشاهده و مدیریت کنید.

بازی از راه دور با “PS”

مسیر مدرن

بر خلاف “Xbox”، پلی استیشن یک برنامه جداگانه دارد که مختص بازی از راه دور در “iOS” است. برنامه “PS Remote Play” یک برنامه تک منظوره است که وقتی در یک شبکه هستید برای بازی در “Playstation” شما بهینه شده است.

کنترل های لمسی روی صفحه برای نمایش بهینه شده است، اگر چه اتصال یک کنترل کننده تجربه به مراتب بهتری به کاربر می دهد. بسته به سرعت اتصال به شبکه، با وجود شبکه، بازی می تواند کاملا بی نقص باشد.

“Playstation 5” قادر خواهد بود سیگنال کامل “1080p” را با کیفیت “HDR” به دستگاه “iOS” شما منتقل کند.

پشتیبانی “Controller”

مسیر مدرن

“Sony Dualshock 4” برای “PS4” با “iOS13” و بالا تر سازگاری دارد. سونی هیچ سازگاری رسمی با کنترل کننده “Dualsense” را برای “PS5” اعلام نکرده است، هرچند می تواند در به روز رسانی آینده ارائه شود.

“Game Streaming”

هنگام بازی در “iOS” می توانید کنترل کننده پلی استیشن خود را برای یک تجربه خوب  جفت کنید. برنامه “PS Remote” به گونه ای برنامه ریزی شده که با “Dualshock 4” بهترین عملکرد را ارائه دهد. بنابراین هنگام اتصال دکمه ها مطابق انتظار عمل می کند.

“Xbox” پروژه “X-cloud” و “Xbox Game” خود را دارد، مایکروسافت برای هر دو در تلاش است تا با “iOS” سازگار شوند. سونی چنین اطلاعیه ای برای “iOS” نداده است.

مطلب پیشنهادی :
همه چیز درباره شارژر بی سیم Qi و مگ سیف

مسیر مدرن

سونی سرویسی به نام “Playstation Now” دارد که به کاربران امکان می دهد که به کتابخانه بزرگ از بازی ها که شامل عناوین “Playstation 2” است دسترسی پیدا کنند. سونی با توجه به قوانین فعلی اپل می تواند برخی از این بازی ها و سرویس ها در “iOS” در دسترس قرار دهد، اما اعلام نشده است. محتوای “Playstation Now” فقط از طریق “Remote Play” در دستگاه های اپل قابل دسترسی است.

برنامه “Apple TV”

هر دو برنامه “Xbox” و “Playstation”، برنامه “Apple TV” را در هنگام راه اندازی خواهند داشت و نسل های قبلی نیز آن را دریافت خواهند کرد. هر فبلم یا نمایش تلویزیونی خریداری شده در “iTunes”، محتوای “Apple TV+” و کانال های “Apple TV” را در برنامه نشان خواهد داد.

تجربه برنامه در هر دو سیستم عامل یکسان است، زیرا اپل آن را طراحی کرده تا در هر جای دیگری شبیه به بزنامه “Apple TV” باشد.

“Playstation 5” با “Xbox Series X” – کدام یک برای کاربران اپل بهترین است؟

سونی به نداشتن قابلیت بازی با دیگران خوب مشهور است. کنسول های این شرکت در برابر نفوذ یا تعامل خارجی مقاوم بوده اند، شبکه “Playstation” دارای چندین اثر قفل است و حتی عناوین انحصاری پلی استیشن را نمی توان در جای دیگری پخش کرد. همین رویکرد برای سازگاری “iOS” با ویژگی ها اتخاذ شده است و حداقل آن چه را گیمر ها انتظار دارند برآورده می کند.

همانطور که گفته شد، تجربه برنامه پلی استیشن، تجربه بدی نیست. اگر چه از “Xbox” محدود تر است، اما ویژگی های مهم آن مانند بازی از راه دور، مدیریت کتابخانه بازی و گفتگوی صوتی درون برنامه ای است. برای بیشتر گیمر ها این کافی است، اما “Xbox”یک امتیاز دارد.

مطلب پیشنهادی :
"Playstation 5" در مقابل "Xbox Series X" قسمت 1

“Xbox” دارای ویژگی های خانوادگی بیشتر و یک برنامه اختصاص یافته به مدیریت زمان صفحه است. با دسترسی به “Screenshot” ها و فیلم های ضبط شده روی کنسول درون برنامه، از ویژگی های اجتماعی بهتری برخوردار هستند و مدیریت سیستم آن جامع تر است.

همچنین “Xbox” به دلیل داشتن مایکروسافت چند مورد اضافی دارد. “Xbox Game Pass” در ویندوز 10 قابل استفاده است و برای قابلیت های آینده “iOS” اعلام شده است. سونی هیچ وعده ای برای آینده “Playstation Now” نداده است، اما آن ها برای اولین بار ابتکاری برای آوردن پلی استیشن های انحصاری به کامپیوتر اعلام کرده اند.

صرف نظر از این که کدام کنسول را انتخاب می کنید و دلایل پشت آن، یک تجربه کاملا یکپارچه با دستگاه های اپل خود خواهید داشت. مدیریت کنسول از راه دور، بازی از راه دور و ابزار های گفتگو برای هر دو اکوسیستم در دسترس است. ایکس باکس از نظر مدیریت خانواده و برنامه های آینده با اپل سازگاری اندکی خواهد داشت.

قیمت و در دسترس بودن

“Xbox Series X” و “Xbox Series S” به ترتیب با قیمت 499 دلار و 299 دلار در 10 نوامبر راه اندازی می شود. کنسول های “Playstation 5” در تاریخ 12 نوامیر با قیمت 499 دلار یا 399 دلار برای نسخه دیجیتا راه اندازی می شود. پیش خرید این کنسول ها به سرعت به اتمام رسیده، اما مقداری موجودی کالا برای سفارش آنلاین در روز عرضه در دسترس خواهد بود.

محمد معین اعلایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.