بررسی‌های انجام گرفته درمورد واردات گوشی‌های بالای 300 یورو

حسین یوسفیان کارشناس ارشد سامانه همتا گفته است :گوشی 300 یورویی همین حالا هم وارد نمی‌شود!

چندی پیش خبر لغو ممنوعیت واردات گوشی‌های هوشمند به ارزش 300 یورو منتشر شد به گفته‌ی رییس کمسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل این گوشی ها از ابتدای سال 99 توسط بانک مرکزی تخصیص ارز نگرفته‌اند و تمامی کالاها با ارزش 300 یورو به بالا بصورت غیر رسمی وارد شده اند .
این روزها بازار ارز تاثیر مستقیمی بر روی بازار موبایل دارد اگرچه در ماه های گذشته به علت وجود بیمری کرونا و مشکلات تولید و از سوی دیگر مشکلات واردات باعث اقزایش نجومی قیمت گوشی شده است اما اکنون ممنوعیت واردان گوشی‌های بالاتر از 300 یورو مطرح شده است که به نظر می‌رسد بهترین راه حل از نظر دولت برای رفع مشکلات واردات و کمبود گوشی می‌باشد. اما با اعلام خبر محدودیت واردات موبایل با ارزش بالای 300 یورو با جنجالی از جانب فروشندگان و مصرف کنندگان همراه شده است و با گران شدن گوشی‌های پرچمدار منجر به واکنش مسئولان و در نهایت اعلام شد که این موضوع صورت جلسه‌ای در کمیته تخصیص ارز بوده و ابلاغی به گمرکات داده نشده است و در نهایت با تصمیم نهایی کمیته متشکل از وزارت صمت،بانک مرکزی و وزارت ارتباطات، لغو شد .
اما در تاریخ 22 تیرماه انجمن واردکنندگان موبایل به همراه سامانه همتا نشستی را به منظور شفافت پیرامون محدودیت واردات گوشی هوشمند برگزار کرد. در این نشست حسین یوسفیان خبر کاهش واردات تجاری موبایل را در سه ماه اول سال اعلام کرد بدین صورت که در سه ماهه‌ی سال 99 به 2/6 میلیون دستگاه رسیده است.

گوشی 300 یورویی همین حالا هم وارد نمی‌شود
گوشی 300 یورویی همین حالا هم وارد نمی‌شود

 اصلاحیه واردات گوشی های بالای 300 یورو

رئیس انجمن واردکنندگان موبایل: دولت پیشنهاد داده بود که واردات گوشی بالای 150 یورو ممنوع شود.
با این حال تعداد زیادی از گوشی‌های مدل بالا در گمرکات موجود است که بیشتر آن ها مربوط به اسفند ماه سال گذشته است که به علت تخصیص نیافتن ارز هنوز ترخیص نشده اند. رییس انجمن واردکنندگان موبایل در این نشست خبری از پیشنهاد‌هایی مانند واردات گوشی با قیمت 150 یورو را مطرح کرد که در نهایت انجمن واردکنندگان موبایل توانست با تلاش زیادی تخصیص ارز گوشی زیر قیمت 300 یورو را بگیرد اما دولت که مدت زیادی  به دنبال تصمیم گیری برای میزان تخصیص ارز بود و اعلام کرد که تنها 1/2 میلیارد یورو می‌توانیم بدین منظور اختصاص دهیم .
حسین غَرَوی‌رام می‌گوید قیمت گوشی هوشمند زیر ۳۰۰ یورو در بازار افزایش نیافته و اتفاق جدیدی نیز در آن رخ نداده است، چرا که واردکننده و تجار بیش از سه ماه است که درجریان موضوع هستند و اصل اعلام این خبر به‌منظور ازبین‌رفتن رانتِ درجریان بود. وی تأکید می‌کند تنها کسانی که از وضعیت بازار به‌دلیل واردنشدن گوشی با قیمت بالای ۳۰۰ یورو ناراضی هستند، ۹درصد مشتریان و باقی، قاچاقچیانی هستند که به‌نام گوشی مسافری، کالای قاچاق وارد بازار می‌کنند؛ این موضوع برون‌رفت ارز را به‌دنبال دارد. به‌همین علت رئیس انجمن واردکنندگان موبایل از نیروهای امنیتی کشور می‌خواهد تا وارد جریان شوند و اشخاص خاطی را که باعث افزایش قیمت‌های مناسب گوشی در بازار می‌شوند پیدا کنند.
از مهم‌ترین نکات در نشست دیروز موضوع اختصاص یافتن میزان زیادی صادرات برای ورود گوشی با قیمت 300 یورو به کشور بود که تنها قرار است 9 درصد بازار را تامین کند اما 35 درصد از منابع ارزی را به خود اختصاص دهد .
یوسفیان، کارشناس ارشد در سامانه همتا می‌گوید که در سال ۹۸، نیم میلیارد یورو تنها برای واردات گوشی اپل به کشور اختصاص یافته تا ۴ درصد بازار را تأمین کند، درحالی‌که کل ارز تخصیصی برای واردات صنعت پوشاک ۴۰۰ میلیون یورو، برای واردات برنج ۱/۳ میلیارد و برای قطعات لوازم خانگی ۱/۰۶ میلیارد یورو بوده است.

مطلب پیشنهادی :
نکات مهمی که در مورد آیفون 12 نمیداستید!

واردات گوشی بالاتر 300 یورو

به‌ گفته‌ی یوسفیان اگر بخواهیم به واردات گوشی اپل به بازار ایران ادامه دهیم، در بخش‌های اساسی دیگر بازار اختلال به‌وجود می‌آید و قیمت موبایل هم تنها بالاتر می‌رود. وی اذعان می‌کند که با ادامه‌یافتن روند تخصیص ارز به گوشی با قیمت بالای ۳۰۰ یورو، دولت به مشکل ارزی به‌میزان ۱/۱ میلیارد یورو می‌خورد که به بالارفتن قیمت ارز و درنتیجه، بالارفتن قیمت موبایل می‌انجامد. با این‌حال، بنا به آخرین اعلام وزارت صمت، باید ارز برای واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورو اختصاص پیدا کند درحالی‌که یوسفیان می‌گوید پس‌گرفتن تصمیم اعلام‌شده توسط وزارت صمت، اساسا جمله‌ی غلطی است؛ چراکه همچنان هم مانند سه ماه گذشته، بانک مرکزی ارزی برای واردات این دسته گوشی‌ها تخصیص نمی‌دهد. یوسفیان با بیان اینکه صورت جلسه‌ی منتشرشده در زمان اعلام خبر محدودیت واردات گوشی قانونی بوده و به تصویب رسیده، اذعان کرد که بااین‌حال حرف وزارت صمت مبنی بر اعلام‌نشدن این موضوع به گمرکات اجرایی نیز صحیح بوده است. وی درپاسخ به خبرنگار زومیت می‌گوید درواقع بانک مرکزی اصلا نمی‌تواند ارز بیشتری برای این امر تخصیص دهد، درغیراین‌صورت در تأمین ارز تمام رده‌های کالا با مشکل مواجه می‌شود.
رئیس انجمن واردکنندگان موبایل و لوازم جانبی در این زمینه می‌گوید که وزارت صمت از انجمن واردکنندگان موبایل خواسته تا تصمیم اتخاذشده را به اعضای خود، یعنی واردکنندگان گوشی هوشمند اعلام کند؛ وی اذعان می‌کند که اعضای انجمن با وجود اعلام‌کردن فهرست کالاها در گمرک نتوانسته‌ بودند ارز دریافت کنند و به همین منظور من برای اعلام خبر به آن‌ها نیاز به مدرکی داشتم. «به‌همین دلیل وزارت صمت ابلاغیه‌ و دستورالعملی دراین‌باره که به بانک مرکزی، مرکز توسعه‌ی تجارت، گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام شده را برای ما ارسال کردند که در آن نوشته شده جهت اطلاع و ابلاغ لازم انجمن موبایل و گفته شده که ارزی به گوشی بالای ۳۰۰ یورو تخصیص داده نمی‌شود.» این نامه‌ها را درادامه مشاهده کنید:

مطلب پیشنهادی :
اپل بلندگوی خراب آیفون ۱۲ و ۱۲ پرو را به‌صورت رایگان تعمیر می‌کند

 اصلاحیه واردات گوشی های بالای 300 یورو

بررسی های انجام گرفته درمورد واردات گوشی های بالای 300 یورو
موضوعی که با خبر ممنوعیت واردات موبایل با قیمت بالای ۳۰۰ یورو به ذهن می‌آید، این است که چرا مشکلات موجود در رویه‌ی مسافری گوشی در سامانه‌ی همتا حل نمی‌شود تا واردات از این طریق دیگر مصداق قاچاق نباشد. یوسفیان می‌گوید از روش کد اتباع برای ورود گوشی‌های قاچاق به کشور استفاده می‌شود و این موضوع مشکل گمرک است؛ درواقع ثبت گمرکی کالای تلفن همراه شامل دوره‌ای سه‌ماهه با عنوان «دوره خاکستری» است که مسافر طی آن می‌تواند به‌جای رجیستر گوشی خود در بدو ورود به کشور، این کار را به چند هفته بعد موکول کرده و غیرحضوری انجام دهد. قاچاقچی با سوءاستفاده از این روال، اطلاعات مسافرین را می‌خرد و خرید و فروش سیم‌کارت با نام اطلاعات پاسپورتی را انجام داده و در سامانه‌ی گمرک ثبت می‌کند. یوسفیان می‌گوید با رویت‌شدن این اطلاعات در سامانه همتا، ما ملزم به ثبت گوشی هستیم. وی اشاره می‌کند که اصلاح این روال باید توسط گمرک، مانند دیگر نقاط دنیا انجام شود و ثبت مسافری گوشی به‌صورت آنی صورت بگیرد.
امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در این نشست اعلام کرد که اجرای طرح افق می‌تواند جلوی قاچاق موبایل و مشکلات موجود در توزیع گوشی تلفن همراه را بگیرد؛ بااین‌حال افرادی که اقدام به گرانفروشی، احتکار و فرار مالیاتی می‌کنند، اکنون درمقابل عملی‌شدن طرح قرار گرفته‌اند و به‌همین دلیل نیز طرح افق تاکنون به اجرا درنیامده است.

با مسیر مدرن و اخبار های به روز دنیای تکنولوژی اپل همراه باشید .

عرفان اسماعیلیان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.