چگونه از Spotlight در مک استفاده‌ کنیم؟

چگونه از Spotlight در مک استفاده‌ی بهینه کنیم؟

Spotlight کم استفاده ترین ویژگی در macOS می باشد. این قابلیت امکان یافتن فایل ها،بررسی آب و هوا و تماس با افراد را برایتان فراهم می آورد.
هنگامی که شما در مک در حال ویرایش ویدیو، ضبط دستی یا نوشتن ایمیل هستید، Spotlight آماده و منتظر شماست تا کارهای بیشتری را برایتان انجام دهد. از اتوماتیک کردن کارها تا جستجوی جزئیات مختلف را Spotlight به شما ارائه می دهد. کارهایی مثل تبدیل ارز یا هر عمل ریاضی که ممکن است لازم داشته باشید را می تواند در اختیار شما قرار دهد، در مورد تیم Dodgers شما را به روز نگه دارد و هر کدام از تماس هایتان را جستجو کند.

Spotlight می تواند یک کلمه را برایتان معنی کند، اسناد شما را پیدا کند و حتی اطلاعاتی درباره ی آب و هوا به شما بدهد. این ویژگی شاید کم استفاده ترین قسمت macOS باشد و ارزش این را دارد که برای صرفه جویی در وقت خود،آن را یاد بگیرید و استفاده کنید. پس در ادامه همراه مسیر مدرن باشید.

Spotlight

چگونه می توان با استفاده از Spotlight،جستجوهای اساسی را در مک انجام داد؟

 1. دکمه ی Command و Space را فشار دهید تا Spotlight را فراخوانید.
 2. روی نماد ذره‌بین کلیک کنید.
 3. شروع به تایپ اسم سند کنید.
 4. یا چیزی که در آن سند وجود دارد را تایپ کنید.

بدین صورت شما می توانید بدون نیاز به جستجو در مک، فایل های خود را با استفاده از Spotlight، پیدا کنید. با این حال، Spotlight احتمالا لیست طولانی از نتایج را به شما نشان می دهد. شما می توانید با محدود کردن جستجو،آن را فیلتر کنید. برای مثال تایپ کردن کلمه ی “Resume” در Spotlight ممکن است لیستی طولانی را به شما نشان دهد. شما می توانید با سرچ کردن کلمه ی “Resume date:2019” نتایج مرتبط تری را بدست آوردید. یا اگر می توانید رسانه ای به نام “Hello” دارید، کلمه‌ی “Hello kind:movie” یا “kind:audio” را تایپ کنید. اگر هنوز هم نتایج زیادی را دریافت می کنید یا نتیجه ی مورد نظرتان را پیدا نمی کنید،می توانید تاریخ را نیز اضافه کنید.

مطلب پیشنهادی :
آداپتور مناسب برای درگاه "Thunderbolt 3" و "USB-C" در مک یا آیپد پرو

کلمه‌ی “Hello kind:movie” یا “kind:audio” را تایپ کنید

Spotlight احتمالا بیشتر اوقات در مک شما برای یافتن فایل ها مورد استفاده قرار می گیرد.شاید دومین کاربرد متداول آن برای جستجوی وب باشد.زیرا هر زمان که نتواند یک فایل مک پیدا کند،به صورت آنلاین برایتان جستجو می کند. به همین دلیل شما می توانید از Spotlight به عنوان ابزار مرجع نیز استفاده کنید.

نحوه ی استفاده از Spotlight به عنوان ابزار مرجع در مک شما:

 1. Spotlight را فراخوانید و کلمه ای را تایپ کنید.
 2. بعد از چند لحظه، Spotlight معنی آن را به شما نشان می دهد.
 3. برای مثال برای دیدن نتایج،نام یک تیم ورزشی مثل Dodgers را تایپ کنید.
 4. یا متناوب با کلمه ی Weather را همراه با شهر تایپ کنید.

برای استعلام هایی از این دست، Spotlight می داند که باید تعریف، نتیجه یا دما را به شما نشان دهد. اما علاوه بر این موارد،این اصطلاحات را در مک شما سرچ و یا آنلاین نیز پیدا می کند. بنابراین می توانید یک واقعیت را سرچ کنید و همزمان با آن نوشته ای که از دو سال پیش داشته اید را مشاهده کنید. به همین ترتیب برای یافتن نتایج محاسبات یا تبدیل می توانید از Spotlight استفاده کنید.

Weather

نحوه ی انجام محاسبات و تبدیل در Spotlight برای مک:

 1. Spotlight را راه اندازی کنید و یک سوال ریاضی را تایپ کنید.
 2. یا یک نماد ارز و مقدار آن را تایپ کنید و سپس صبر کنید.
 3. یا یک عدد و سپس واحد مدنظر خود را تایپ کنید مثل “10 ft to meters”

Spotlight به برخی از این موارد به صورت پیش فرض و بسته به مکان شما پاسخ می دهد.به طور مثال اگر می خواهید 100 یورو را تبدیل کنید و شما در ایالات متحده هستید، معادل دلار را به شما نشان خواهد داد و اگر در انگلیس باشید، معادل  پوندی را به شما نشان می دهد. اگر می خواهید واحد پول را تعیین کنید،می توانید “100 EUR to USD” را تایپ کنید. پس اگر تنها کاری که می خواهید انجام دهید این است که بدانید 100 دلار معادل چند یورو است یا 5 برابر 7 چه عددی است،نیاز به انجام کار دیگری نیست.با این حال،وقتی نتیجه روی صفحه ظاهر شد،می توانید دکمه ی Command-C را فشار دهید تا کپی شود. سپس نتیجه را در هر مکانی که می خواهید از جمله مجددا در Spotlight می توانید قرار دهید تا محاسبات بیشتری انجام شود. اگر لازم است این اطلاعات را به شخص دیگری نیز بگویید، می توانید با استفاده از Spotlight آدرس ایمیل او را بیابید یا FaceTime را راه اندازی کنید تا به آنها زنگ بزنید.

مطلب پیشنهادی :
آموزش استفاده از حالت تصویر در تصویر در iPhone

نحوه ی انجام محاسبات و تبدیل در Spotlight برای مک

نحوه ی تماس با افراد با استفاده از Spotlight در مک:

 1. Spotlight را فراخوانید و نام فرد را تایپ کنید.
 2. پس از چند لحظه،نام آن فرد اگر در لیست مخاطبین شما باشد،نمایش داده می شود.
 3. نام آنها را انتخاب کرده و Return را بزنید.
 4. Spotlight یک پنل با تمام جزئیات تماس را به شما نشان خواهد داد.
 5. روی دکمه کلیک کنید تا با آنها تماس بگیرید یا از طریق FaceTime با آنها ارتباط برقرار کنید.

این قسمت از Spotlight کمی گیج کننده است. وقتی شخصی را سرچ می کنید و Spotlight نام او را می آورد،یک علامت پیکان < در کنار آن ظاهر می شود اما نمی توانید روی آن کلیک کنید. این به معنی آن است که چیزهای بیشتری برای نمایش  وجود دارد و شما با فشار دادن Return ،این جزئیات اضافی را مشاهده خواهید کرد. قبل از انجام این کار،نگاهی به نتایج بیاندازید. Spotlight همچنین به شما نشان می دهد که آیا یک رویداد تقویمی با آن شخص دارید یا خیر. اگر دارید،پس شاید فکر کنید که باید با آنها صبحت کنید.سپس برنامه ی To Do خود را برای یادداشت برداری از طریق Spotlight باز می کنید. برای راه اندازی هر برنامه ای که دارید، Spotlight را بیاورید، شروع به تایپ نام برنامه کنید و هنگامی که دیدید، گزینه ی Return را فشار دهید. این دامنه نتایج است که Spotlight را بسیار مفید می کند اما می تواند آن را کند نیز بکند.
راهی وجود دارد که با محدود کردن انچه Spotlight جستجو می کند،سرعت آن را کمی افزایش دهد.با تعیین محدودیت در هر بار جستجو،می توانید به Spotlight بگویید که هرگز به دنبال انواع خاصی از پرونده نباشد.

مطلب پیشنهادی :
اندازه گیری مچ دست خود برای Apple Watch Solo Loop

نحوه ی تماس با افراد با استفاده از Spotlight در مک

چگونگی محدود کردن جستجو در Spotlight:

 1. به System Preferences بروید و spotlight را انتخاب کنید.
 2. اطمینان حاصل کنید که Search Results انتخاب شده باشد.
 3. سپس هر یک از 20 نوع مورد جستجو در Spotlight را علامت بزنید یا علامت آن را بردارید.

Spotlight فقط شروع است:

Spotlight در همه ی مک ها ارائه می شود و هر کاربر می تواند بیشترین استفاده از آن ببرد. اما این تنها گزینه نیست. گزینه های شخص ثالث بسیار زیادی برای spotlight وجود دارد و آنها فوق العاده خوب و مفید هستند.اگرچه آنها گزینه های اصلی و واقعی نیستند و کارهای اضافی انجام می دهند. بنابراین حتی اگر یک گزینه ی شخص ثالث مثل Alfred را خریداری کردید،بهتر است به استفاده از Spotlight نیز ادامه دهید.

برای آموزش های بشتر ما را دنبال کنید.

کلیدواژه : Spotlightمک
محمد معین اعلایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.