چگونه از اسکنر LiDAR در آیفون 12پرو استفاده کنیم؟

نحوه ی استفاده از اسکنر LiDAR در آیفون 12پرو:

اگر آیفون12 پرو، آیفون12 پرومکس یا آیپدپرو دارید، از اسکنر LiDAR بهره‌مند هستید. اما اپل راهی برای استفاده از آن را به ما نشان نداده است. در اینجا شما را با نحوه ی استفاده از این اسکنر، آنچه که نیاز دارید و دلیل اهمیت و مفید بودن LiDAR را برایتان توضیح خواهیم داد در ادامه همراه مسیرمدرن باشید.

LiDAR بخشی از آیفون 12 پرو، 12پرو مکس و آیپدپرو می باشد اما ممکن است تا به حال به آن توجه نکرده باشید زیرا اپل بسیار کم به این ویژگی پرداخته است.

با توجه به اینکه یکی از اصلی ترین کاربردهای این اسکنر در عکاسی می باشد، انتظار می رود نوعی کنترل LiDAR در برنامه دوربین یا حداقل چیزی در تنظیمات باشد اما هیچ کدام از اینها نیست.

نحوه ی استفاده از اسکنر LiDAR در آیفون 12پرو

همچنین انگیزه ی کمی برای جستجو چنین کنترل هایی وجود دارد زیرا تا زمانی که نحوه ی عملکرد آن را ندیده باشید، درک خاصی از LiDAR نمی توانید داشته باشید. این فناوری محیط شما را اسکن می کند و یک تصویر سه بعدی از آن ایجاد می کند و باعث می شود AR و VR به خوبی عمل کنند.

به نظر می رسد اکنون اپل با تکمیل برنامه ها و عملکردهای LiDAR به شما کمک خواهد کرد.

نحوه ی استفاده از LiDAR:

اگر قبلا از استفاده از برنامه ی Measure اپل منصرف شده اید، اکنون دوباره امتحان کنید. این برنامه درحال حاضر توسط اسکنر LiDAR بهبود قابل توجهی یافته است.

اکنون اندازی گیری سریع تر می باشد زیرا محیط اطراف خود را سریع تر حس می کند و از آنجا که اسکنر LiDAR کل محیط شما را اسکن می کند،اندازه های شما دقیق تر می شود.

این فقط تئوری است و در عمل متوجه می شوید که Measure از گذشته مفیدتر است. اکنون از این برنامه می توانید هنگامی که متر ندارید، به طور سریع و دقیق هر کجا را که می خواهید اندازه گیری کنید.

مطلب پیشنهادی :
معرفی رایج ترین ارورهای آیفون و برطرف کردن آن‌ها

LiDAR همچنین باعث شده است که فوکوس خودکار دوربین شما سریع تر کار کند و این باز هم به دلیل ارائه ی نقشه از محیط اطراف شماست.بنابراین محاسبه ی فاصله ی شی را همانطور که روی دکمه ی شات ضربه می زنید،شروع می کند.

اگر اندازه گیری و فوکوس خودکار تنها دو کاربرد LiDAR از اپل باشد، برنامه های شخص ثالث نیز وجود دارند که کارهای بسیار بیشتری را انجام خواهند داد.این برنامه ها بسیار زیادند و برای دانستن نحوه ی انجام کار آنها باید امتحان شوند. اما به طور کلی آنها در یک یا دو ویژگی بسیار خوبند یا آنها در گرفتن عکس سه بعدی از محیط شما عالی هستند یا در گرفتن عکس از یک شی.

عکاسی از کل محیط شما:

برای این کار می توانید Canvas را برای اسکن سه بعدی محیط از اپ استور دانلود کنید. وسط اتاق بایستید، روی کنترل های شبه اندازه گیری، ضربه بزنید و سپس به آرامی برگردید.

چیزی که از طریق صفحه ی Canvas می بینید مثل ایستادن در یک هولودک Star Trek می باشد. در کنار نمای دوربین، یک شبکه قرار می گیرد. هنگام چرخیدن، شبکه پر می شود و تصویری از محیط پیرامون شما را نمایش می دهد. اگر خیلی سریع حرکت کنید، جزئیات تصویر را نمی توانید مشاهده کنید و اگر خیلی آهسته حرکت کنید ممکن است قبل از اتمام اسکن، حافظه ی عکس تمام شود. بنابراین باید بتوانید یک تناسب برقرار کنید تا یک تصویر 360 درجه از اتاق بدست آورید.
در آیفون خود می توانید عکس را زوم کنید تا یک برآمدگی ناهمسان از اتاق را مشاهده کنید سپس می توانید آن را بچرخانید و هر زاویه ای که می خواهید را زوم کنید. برای کلوس آپ تمام صفحه، می توانید انگشت خود را به طرفین بکشید یا اینکه گوشی خود را به صورت فیزیکی حرکت دهید. حرکت فیزیکی تلفن به شما محیط اسکن شده را نشان می دهد اما نیازی نیست که در همان محیط باشید.

مطلب پیشنهادی :
مواردی که باید به هنگام خرید گوشی‌های دست‌دوم بدانید

عکاسی از کل محیط شما

شما می توانید تلفن خود را بردارید و اسکن جای دیگری را بررسی کنید. برای مثال می توانید بیرون بایستید و دفتر کار خود را در صفحه ی آیفون مشاهده کنید. سپس با راه رفتن و حرکت کردن به نظر می رسد که در حال حرکت در اطراف دفتر خود هستید. شکی وجود ندارد که افسران پلیس در آینده،صحنه های جرم را با LiDAR اسکن می کنند و می توانند سرنخ های مهمی را پیدا کنند.

اسکن کردن اشیا با LiDAR:

شما قبلا این مورد را با دستگاه های منتخب اپل مشاهده کرده اید. از طریق AR و تصاویر اسکن شده،آیفون شما می تواند به شما نحوه ی قرارگیری یک مک پرو را روی میز نشان دهد.اسکنرهای LiDAR به شما این امکان را می دهند که تصویر یک شخصی را ثبت کنید و دقیقا همان کار را خودتان انجام دهید. Canvas نیز این توانایی را دارد البته این برنامه برای اسکن اتاق بهینه شده است.به همین ترتیب،برنامه ی 3D Scanner نیز می تواند اسکن اتاق را به صورت رایگان انجام دهد اما به نظر می رسد در گرفتن عکس از اشیا بهترین است. بنابراین، تعداد بسیار زیادی برنامه اسکن LiDAR وجود دارد که بسیاری از آنها رایگان هستند.

برنامه ی 3D Scanner نیز شبیه یک هولودک در نحوه ی ارائه ی یک شبکه بر روی شی شماست که هنگام اسکن داخل این شبکه را پر می کند.

چه کارهایی می توانید با اسکن LiDAR انجام دهید؟

دفعه ی بعدی که قصد عوض کردن خانه ی خود را داشتید، از هر نوع ملک جدیدی که قصد خرید آن را دارید، یک اسکن LiDAR تهیه کنید.هنوز به مرحله ای نرسیدیم که با یک برنامه،اسکن یک اتاق را انجام دهیم و اسکن جداگانه ای برای مبلمان خود انجام دهیم و آنها را باهم تطبیق دهیم اما شما می توانید این کار را خودتان انجام دهید.

مطلب پیشنهادی :
لطفا از اپل آیدی کارتی استفاده نکنید !

با استفاده از این ویژگی، هنگام مقایسه ی آپارتمان ها می توانید احساس بهتری را داشته باشید و اندازه های صحیح تری را از آنها داشته باشید.اینکه بتوانید در یک تصویر در آپارتمان قدم بزنید بسیار بهتر از اعتماد به نقشه ها و اندازه گیری هاست.

یا اگر در حال جمع کردن انباری خود هستید،انجام یک اسکن سریع LiDAR از نظر بصری بسیار مفیدتر از یادداشت تعداد جعبه های باقی مانده می باشد.

اینها همه موارد و شرایطی است که می توانید در آن از اسکن LiDAR بهره ببرید.اگر شخص دیگری برنامه ی مشابه شما را دارد،می توانید اسکن را برای او ارسال کنید.

مواردی مثل Canvas دارای گزینه هایی برای ارسال اسکن به صورت آنلاین می باشد.این اسکن ارسال شده همان چیزی نیست که بتوانید هنگان راه رفتن در یک اتاق مجازی،تلفن خود را برگردانید اما می توانید یک تصویر اسکن شده 360 درجه ای را در مک خود مشاهده کنید.

چه چیزهای دیگری برای LiDAR وجود دارد؟

هنگامی که توسعه دهندگان روی این فناوری بیشتر کار کنند و جستجو کنند،ارزش آن بیشتر می شود و مطمئنا به روش های جدید برای به اشتراک گذاری یا دانلود چنین اسکن هایی منجر می شود. احتمال بسیار زیاد LiDAR راه خود را در کل آیفون ها باز می کند و حتی ممکن است در ماشین اپل نیز شاهد این فناوری باشیم. در اینصورت موارد بیشتری را شاهد خواهیم بود و حتی ممکن است Apple AR را نیز در آینده مشاهده کنیم.

 

محمد معین اعلایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.