گوگل فوتو یا آیکلود؟ کدام یک بهتر است؟

گوگل فوتو یا آیکلود؟ شما کدام را انتخاب می کنید؟

سازماندهی، بک آپ گرفتن و لذت بردن از عکس های دیجیتالی چیزیست که من برای تقریباً یک دهه عمیقاً به آن اهمیت می‌دهم. iCloud photo و Google photo رایج ترین راه حل برای مدیریت عکس ها هستند که امروزه مردم از آنها استفاده می‌کنند. اما بهترین سرویس برای مدیریت عکس‌ها در iPhone , iPad و Mac چیست؟ بین این دو سرویس کدام یک بهتر است؟

مدیریت عکس ها در فضای ابری به دلیل افزایش روزافزون هزینه ذخیره سازی آنها و افزایش کیفیت تصاویر و فیلم ها، به چیزی تبدیل شده که تنها شرکت های بزرگ فناوری قادر به ارائه آن هستند. در طول سال ها، بسیاری از شرکت ها در این زمینه فعالیت کردند اما مصرف کنندگان را تنها با چند گزینه مدیریت عکس ها تنها گذاشتند. این دسته از سرویس ها باید تحت سلطه Flickr می‌بودند اما آنها تلاش می‌کردند بهترین تجربه ی موبایلی را بسازند. سرانجام شرکت هایی مثل Everpix راه حل های قوی ارائه دادند. اما آنها نتوانستند به اندازه کافی به حیات خود ادامه دهند تا بتوانند سهم گسترده ای از بازار را بدست آورند. امروز ما با سه شرکت Apple, Google و Amazon روبرو هستیم اما برای اکثر مردم انتخاب بین Apple و Google است. بیایید به مزایا و معایب هردو نگاهی بیندازیم تا بهترین انتخاب را بین iCloud photo و Google photo انجام دهیم:

مسیر مدرن

Apple iCloud photo

اگر از دستگاه های macOS و iOS استفاده می‌کنید، iCloud photo یک مزیت کاملا مشخص دارد: این یک سرویس بومی است. Camera Roll شما دقیقاً به iCloud photo متصل است. اگر عکسی را به برنامه ای مانند Instagram ارسال کنید، همه عکس های شما در آنجا هستند. اگر می خواهید از یک ابزار ویرایش شخص ثالث استفاده کنید، میتوانید به آن دسترسی به کل عکسهای خود را بدهید. هر ویرایشی را هم که انجام می‌دهید به طور خودکار در همه جا همگام سازی می‌شود.

مطلب پیشنهادی :
شرکت‌های اپل و گوگل، API مشترک خود را برای مبارزه با کرونا منتشر کردند

iCloud photo بر روی Mac از نسخه وب Google برای مدیریت عکس‌ها سال ها جلوتر است. شما میتوانید آلبوم های شخصی را بر اساس داده های EXif تهیه کنید و عکس ها را در صورت نیاز با استفاده از drag and drop به دسکتاپ خود منتقل نمایید. اگر مک شما 1TB حافظه داشته باشد، میتواند یک نسخه آفلاین از عکس های شما نگه دارد. انجام این کار باعث می‌شود Backblaze و Time Machine، نسخه های بک آپ بیشتری برای شما داشته باشند. یکی از مزایای مهم iCloud photo این است که شما میتوانید از تمام دستگاه های خود به کل فایل های فضای ابری دسترسی پیدا کنید. شما می‌توانید یک عکس را در iPad خود ویرایش کنید و سپس همه ویرایش ها در تمام دستگاه ها ظاهر می‌شود.

از نظر قیمت گذاری، اپل قبلاً عقب تر از Google photo بوده، زیرا گوگل یک نسخه 15GB رایگان را ارائه می‌داد. اما در سال 2021 این وضعیت در حال تغییر است. پس از ژوئن 2021، سرویس گوگل پولی می‌شود، اما این هزینه شامل عکس های آپلود شده تا آن تاریخ نمی‌شود.

اپل تنها فضای 5GB را به صورت رایگان قرار داده است و برای بیشتر از آن باید هزینه پرداخت کنید. قیمت گذاری اپل برای سرویس iCloud storage به شرح زیر است:

5GB : Free

50GB : 0.99$ per month

200GB : 2.99$ per month

2TB : 9.99$ per month

حافظه iCloud همچنین در باندل Apple One شامل سرویس های Apple music, Apple Arcade, Apple news, Apple tv و… موجود است. خانواده ها که دنبال خرید تمام باندل ها با یکدیگر هستند، می‌توانند با خرید Apple TV و Apple music، iCloud storage را حتی کمتر از قیمت گفته شده خریداری کنند. باید اشاره کنیم که سرویس خانواده iCloud storage تنها شامل گزینه 2.99$ و 9.99$ در ماه می‌شوند.

مطلب پیشنهادی :
انتشار رندرهای آیپد مینی 6: حذف دکمه هوم و استفاده از پورت USB-C

ضعف اصلی iCloud photo در تنظیمات استفاده خانوادگی است. افراد خانواده راهی برای به اشتراک گذاری گالری عکس های خود را با یکدیگر ندارند. به عنوان والدین کودکانی خردسال، من تعداد زیادی عکس دارم. برخی از آنها توسط من و برخی توسط همسرم گرفته شده است. این موضوع که راهی برای به اشتراک گذاری خودکار کتابخانه عکس ها وجود ندارد، روند کار را پیچیده کرده است. گالری عکس های من به عنوان گالری مرجع و  اصلی است. پس من باید عکس های camera roll همسرم را با استفاده از Dropbox به گالری عکس های خودم منتقل کنم. من امیدوارم اپل قابلیتی را اضافه کند که خانواده ها بتوانند تمام گالری عکس های خود را با دیگر اعضای خانواده به اشتراک بگذارند و افراد خانواده بتوانند از بین عکس های بقیه، زیباترین آنها را در گالری تصتویر خود ذخیره کنند.

مسیر مدرن

Google photo

Google photo سرویس گوگل برای ذخیره سازی ابری عکس هاست و ویژگی های دوست داشتنی زیادی دارد. اما سوال اصلی این است که آیا به اندازه کافی خوب است که به سرویس اپل ترجیح داده شود؟

گوگل یک اپ بومی عالی برای iPad و iPhone ارائه می‌دهد، اما در Mac برای دسترسی به گالری عکس های خود به نسخه وب محدود هستید. فقدان نسخه دسکتاپ برای Google photo یک نکته منفی است.

برای زمانی طولانی، قیمت برگ برنده گوگل نسبت به اپل بوده است. زیرا آنها برنامه ای مجانی داشتند که نیاز اکثر افراد را برآورده می‌کرد. اما شرایط از ژوئن 2021 بین آنها برابر می‌شود. قیمت گذاری گوگل به شرح زیر است:

مطلب پیشنهادی :
بررسی ویژگی‌های جدید iOS 14

100GB: 1.99$ per month

200GB: 2.99$ per month

2TB: 9.99$ per month

همانطور که مشاهده می‌کنید، قیمت گذاری گوگل بسیار نزدیک به اپل است و گوگل گزینه خانوادگی را نیز دارد. جایی که گوگل کاملاً برتر است، قابلیت اشتراکی خانواده است. Google photo دارای گزینه ای برای به اشتراک گذاری کل گالری شما با شخص دیگر است. شما می‌توانید کل گالری، عکس های یک شخص خاص یا عکس های یک تاریخ خاص را به اشتراک بگذارید. این ویژگی از حساب گوگل به حساب گوگل انجام می‌شود. حتی اگر نمی‌خواهید این کار را انجام دهید، می‌توانید از طریق تلفن همسرتان، به حساب گوگل خود وارد شوید و هردو را در همان حساب بارگزاری کنید.

مسیر مدرن

در پایان کدام یک بهتر است؟

هردو سرویس تجربه های عالی را ارائه می‌دهند و طرفداران خود را دارند. اپل اکوسیستمی عمیق را در iPhone, iPad و Mac ارائه می دهد و گوگل گزینه های بهتری برای اشتراک گذاری بین افراد خانواده را دارد. اتوماسیون گوگل از نظر ایجاد خودکار فیلم از خاطرات یک گام جلوتر از اپل است. اپل گزینه های ویرایش بهتری را ارائه می‌دهد. همینطور اپل با اپ های شخص ثالث ویرایش عکس در تعامل است. اگر بسیار به اکوسیستم اپل وابسته هستید، کنار گذاشتن مزایای آن بسیار دشوار است. همچنین به شخصه استفاده از اپ دسکتاپ را به نسخه وب ترجیح می‌دهم.هردو سرویس، مکانی عالی برای بارگذاری و حفاظت از عکس ها و فیلم های شما هستند و در رقابت بین این دو، برنده واقعی کاربران هستند. چون هردو گزینه فوق العاده اند. انتخاب بین این دو بیشتر به ترجیح شخصی کاربران باز می‌گردد.

ممنون که تا پابان همراه ما بودید. شما میتوانید بررسی های بیشتر را در سایت مسیرمدرن دنبال کنید!

کلیدواژه : اپلگوگل
محمد معین اعلایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.