آشنایی با پارت نامبرهای محصولات اپل

حتما تاکنون به فکر خرید یکی از محصولات اپل افتاده اید و برای آن به بازار سر زده اید و در این میان انواع پارت نامبر های اپل به گوشتان خورده است؟ اما در اصل این پارت نامبر ها چه هستند؟ چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ آیا فقط پارت نامبر آمریکا بهتر است یا سایر پارت نامبرها؟

در این مقاله به تمام سوالات موجود در مورد پارت نامبر‌های موجود در بازار صحبت می‌کنیم و نتیجه نهایی برای خرید پارت نامبر بهتر را به شما ارائه خواهیم کرد پس در ادامه همراه مسیرمدرن باشید .

اپل یکی از بزرگترین و پرفروش ترین شرکت‌های دنیا در زمینه تکنولوژی می‌باشد پس قطعا برای هر کاری که انجام می‌دهد دلیل قانع کننده ای دارد اما انگیزه‌ی اصلی برای وجود این پارت نامبرها در چیست؟ در وهله‌ی اول باید بگوییم کلیه‌ی دستگاه‌های تحت سیستم عامل iOS از شماره مدلی متشکل از اعداد و حروف برخوردار هستن مثل MC605LL/A و دو حرف قبل از علامت / نشان دهنده‌ کشوری است که دستگاه برای آن مقصد تولید شده و به طور مثال عنوان شده، حروف LL کشور آمریکا رو نشان می‌دهد.
بسیاری از مردم در ایران پارت نامبرهای LL/A و BA (آمريكا و انگليس) رو بهترین پارت نامبر می‌دانند اما نکته قابل توجه این است که تمام پارت نامبرها در كشور چين توليد می‌شوند و بنابراین اپل هیچ گونه تولیدی در کشور امریکا یا هر کشور اروپایی ندارد، پس تفاوت در کجاست؟
باید بدانید که تفاوت پارت نامبر‌های مختلف فقط مربوط به نوع شارژر و دفترچه راهنمای همراه دستگاه است و تمامی محصولات از نظر کیفیت یکسان هستند؛ به بیان ساده تر همانطور که گفتیم این تفاوت در دفتر چه راهنما داخل جعبه گوشی می‌باشد و به عنوان مثال در پارت ea دفتر چه راهنما علاوه بر زبان انگلیسی زبان عربی هم نوشته شده است.

مطلب پیشنهادی :
لطفا از اپل آیدی کارتی استفاده نکنید !

بطورکلی می‌توان این تفاوت‌ها را نام برد :

  1. استفاده اپل از این موضوع برای به دست آوردن آمار عرضه و تقاضا محصولاتش در دنیا
  2. تفاوت در شارژر محصولات
  3. تفاوت در بسته بندی
  4. تفاوت در زبان دفترچه راهنمای محصول
  5. تفاوت در حروف به کار برده شده در محصولات دارای کیبورد
نوع شارژر اپل در پارت های کشورهای مختلف
نوع شارژر اپل در پارت های کشورهای مختلف

برای اینکه از پارت نامبر دستگاه خود آگاه شوید، کافی است مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings -> General -> About

از پارت نامبر دستگاه خود آگاه شوید

برای مثال MGAK2LL/A نوشته شده که دو حرف آخر آن بیان کننده کشور سازنده دستگاه می‌باشد که همان کشور آمریکاست. البته دستگاه هایی که دارای پارت نامبر کشور امارات است ویژگی FaceTime را نداشتند که در آپدیت iOS13.6 این قابلیت به این پارت نامبر ها نیز اضافه شده است.

تاثیر پارت نامبر بر روی قیمت آیفون ها

درمورد قیمت پارت نامبرها باید به میزان تقاضای آن نگاه کرد. بدین صورت که میزان تقاضا برای خرید آیفون های دو سیم کارته با پارت نامبر ZA/A , ZP/A, CH/A بیشتر است، همچنین قیمت این پارت نامبرها نسبت به پارت نامبر LL/A بیشتر است.

اگر قصد استفاده از ۲ سیم کارت در آیفون خود را دارید، حتما پارت نامبرهای CH یا ZA را تهیه نمایید، که در پارت CH چین FaceAudio  موجود نمی‌باشد و تنظیمات Wifi آن با پارت ZA فرق دارد.

تاثیر پارت نامبر بر روی قیمت اپل واچ

ویژگی‌هایی که در اپل واچ عرضه می‎شود، برای تمامی کاربران ایرانی یکسان می باشد. زیرا ایران از سیستم esim پشتیبانی نمی کند. همچنین قابلیت ECG فقط برای آمریکای شمالی و اروپا عرضه شده است. به همین دلیل پارت نامبر برای ایرانیان روی قیمت سری های 4 و 5 اپل واچ تاثیر آنچنانی ندارد.

مطلب پیشنهادی :
معرفی iMac در ایونت WWDC 2020

تاثیر پارت نامبر بر روی قیمت ایرپاد

پارت نامبر بر روی نسل اول و دوم هیچ تاثیری نگذاشته است. به همین دلیل با قیمت های مشابه ای عرضه می‌شود.

تاثیر پارت نامبر بر روی قیمت آیپد

تفاوت قیمتی که پارت نامبر بر روی آیپد دارد همانند آیفون است با این تفاوت که آیپد از دو سیم کارت پشتیبانی نمی کند. به دلیل اینکه آیپد چین CH/A از تماس صوتی آی مسیج و ژاپن J/A از خاموش کردن صدای شاتر پشتیبانی نمی کنند، ممکن است قیمت پایین تری داشته باشند.

لیست کشورها:

در ادامه به پادکست خوب گوش دهید تا کامل به سوالات ذهن شما پاسخ داده شود !

 

عرفان اسماعیلیان
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.