مقایسه ویژگی های مک بوک ایر “Silicon” جدید با مک بوک ایر “Intel” (قسمت دوم)

مقایسه ویژگی های مک بوک ایر “Silicon” جدید با مک بوک ایر “Intel” (قسمت دوم)

مقایسه پردازنده مک بوک ایر اینتل با “M1

اپل یک نسخه دارای سه پردازنده برای استفاده در مک بوک ایر مبتنی بر اینتل ارائه داده. مدل اصلی دارای “Core i3-1000NG4″، پردازنده دو هسته ای 2 گیگاهرتز با “turbo Boost 3.2GH” و حافظه نهانی 4 مگابایت “L3” است.
گزینه میان رده “Core i5-1030NG7” است، یک پردازنده چهار هسته ای 1.1 گیگاهرتز با “Turbo Boost 3.5 GHz” و حافظه نهانی ۶ مگابایت “L3” است.
در آخر، “Core i7-1060NG7” یک پردازنده چهار هسته ای 1.2 گیگاهرتز با “Turbo Boost 3.8 GHz” و حافظه نهانی ۸ مگابایت “L3” وجود دارد.
همه تراشه ها از پردازنده های نسل دهم “Ice Lake” هستند، بنابراین در نسل جدید ارائه شده توسط اینتل نیز وجود دارند.
تراشه “M1” در مک بوک ایر جدید یکی از طراحی های منحصر به فرد اپل است که از تجربیات آن برای ساخت تراشه های آیفون و آیپد سری “A” استفاده می شود. این دستگاه از یک سیستم روی تراشه تشکیل شده و پردازنده ۵ نانومتری با پردازنده ۱۰ نانومتری که توسط اینتل استفاده می شده، جایگزین شده. اپل ۱۶ میلیارد ترانزیستور را بر روی “Silicon” فشرده می کند.

این پردازنده از هشت هسته، که چهار هسته با بازده بالا و چهار هسته با کارایی بالا هستند، تشکیل شده که می تواند در ترکیبات مختلف مورد استفاده قرار گیرد تا ضمن کاهش مصرف باتری، عملکرد لازم برای کاربر را فراهم کند.
گفته می شود که چهار هسته با بازده بالا به تنهایی ب اندازه یک تراشه دو هسته ای سرعت دارند‌، حتی با “M1” می توانید هر هشت هسته را به طور هم زمان فعال کنید.
استفاده از معماری حافظه یکپارچه به بهبود عملکرد بیشتر کمک می کند، همچنین موتور عصبی داخلی نیز برای بررسی وجود دارد. موتور ۱۶ هسته ای تا ۱۱ تریلیون عملکرد را در هر ثانیه انجام می دهد، که به انجام وظایفی که از یادگیری ماشین بهره می برند کمک می کند.
در واقع هیچ معیار تولید عمومی برای تراشه جدید وجود ندارد، بنابراین ما باید از بهترین نمونه آنالوگ بعدی که تحت آزمایش قرار گرفته استفاده کنیم. به اعتقاد ما این نمونه می تواند “A14 Bionic” باشد که در “iPad Air 4” استفاده می شود.
تراشه 6 هسته ای “ARM”، جدید ترین نسخه موجود است و باید بهترین گزینه برای مقایسه باشد.
در معیارهای پردازنده های “Geekbench’s Core i3” در آزمون تک هسته ای امتیاز ۸۷۳ و در بین نسخه های چند هسته ای امتیاز ۱۵۸۹ را کسب کرد، هم چنین “Core i5” در تک هسته ای امتیاز ۱۰۷۸ و در چند هسته ای ۳۰۹۶ را کسب کرد، نسخه “Core i7” هم به ترتیب ۱۰۰۵ و ۲۴۳۲ را کسب کرد.
برای مقایسه، “iPad Air 4” امتیاز ۱۵۸۵ و ۴۱۸۰ را برای تک هسته ای و چند هسته ای را دریافت کرد. آزمایشات نشان می دهد که “A14” چندین مایل جلو تر از تراشه های اینتل است که در مک بوک ایر استفاده می شده، از طرفی “M1” عملکرد به مراتب بهتری خواهد داشت.
نسخه “A14 Bionic” انجام محدودیت های حرارتی که محدود کننده هستند را مدیریت می‌کند، دلیل این امر استفاده آن در یک دستگاه تلفن همراه است که معمولاً تعداد زیادی سیستم خنک کننده در آن وجود ندارد، که تحت طراحی های پیشرفته مدیریت حرارتی شبیه به آن چه در مک بوک ها وجود دارد می باشد. احتمالا اپل با طراحی مشابه، به تراشه های “Apple Silicon” اجازه می دهد که سریع تر عمل کنند و گرمای بیشتری برا بهبود عملکردشان تولید کنند.
یک منبع اشاره ای به آن چه در ۵ نوامبر ممکن است در معیار برای “A14x Bionic” انتظار برود کرده. این منبع ادعا می کند که “SoC” یک سازماندهی بسیار کوچک ۸ هسته ای دارد، سرعت پایه آن ۱.۸ گیگاهرتز و”Boosted clock” آن ۳.۱ گیگاهرتز است.
نتایج معیار ها امتیاز ۱۶۳۴ را برای تک هسته ای و ۷۲۲۰ را برای چند هسته ای اعلام کرده. در حالی که “A14” مطمئنا می تواند پردازنده های مک بوک ایر را در آزمایشات شکست دهد.
نتیجه فاش شده نشان می دهد که محصول نهایی می تواند از رقابت اصلی خود خارج شود، گرچه برای تأیید این موضوع باید منتظر کشتی های جدید مک بوک ایر باشیم.

مسیر مدرن

مقایسه گرافیک مک بوک ایر اینتل با “M1”

اپل از گرافیک یکپارچه در مک بوک ایر اینتل استفاده می کند. (“Intel Iris Plus Graphics”)
این یک راه حل گرافیکی است که به عنوان بخشی از پردازنده های اینتل مورد استفاده در کامپیوتر ها ارائه شده. برای مک بوک ایر “M1″، اپل از طراحی “GPU” به عنوان بخشی از “SoC” استفاده می کند، که تا حدی مبتنی بر مواردی است که برای بهبود گرافیک آیفون و آیپد طراحی و استفاده می شد.
آن چه اپل توضیح داده به این شرح است که “GPU” پیشرفته ترین پردازنده گرافیکی است که شرکت تا به حال تولید کرده است. ادعا می شود عملکرد دو برابر سیستم گرافیکی یکپارچه تراشه “PC” را ارائه می دهد.
در طول ارائه، اپل توضیح داده که “M1” از “GPU” ۸ هسته ای استفاده می کند در حالی که مک بوک ایر جدید ارائه شده با تراشه “M1” از ۷ یا ۸ هسته استفاده می کند‌. اپل همچنین ادعا می کند که گرافیک ۵ برابر سریع تر از نسل های قبلی برای نسخه ۸ هسته ای ارائه می دهد.
باز هم، عدم وجود معیار واقعی برای “GPU” به این معنی است که ما برای بینش باید از “A14 Bionic” در آیپد ایر ۴ استفاده کنیم.

اگر پردازنده گرافیکی اپل یکسان یا قدرتمندتر از نسخه موجود در “iPad Air” باشد، چیزی که مطمئناً همین طور است، به این معنی است که مک بوک ایر “M1” به طور قابل ملاحظه ای بهتر از میانگین مک بوک ایر در مدیریت گرافیک خواهد بود.
باز هم، حتی قبل از این است که شما مزایای بهبود مدیریت سیستم حرارتی در یک نوت بوک را از طریق یک دستگاه تلفن همراه در نظر بگیرید، می تواند کمک چشمگیری به عملکرد سریع تر آن کند.
مک بوک ایر مبتنی بر اینتل می تواند یک نمایشگر خارجی با وضوح ۶۰۱۶ در ۳۳۸۴ در ۵۰ هرتز را پشتیبانی کند، یا حداکثر دو نمایشگر خارجی “4k” با وضوح ۴۰۹۶ در ۲۳۰۴.
در “M1″، این صفحه نمایش به یک صفحه نمایش “6k” در ۶۰ هرتز تبدیل شده، بدون در نظر گرفتن دو نمایشگر ، گرچه امکان پشتیبانی همچنان وجود دارد.

مسیر مدرن

مقایسه حافظه و فضای ذخیره سازی مک بوک اینتل با “M1”

اپل مک بوک ایر اینتل را با ۸ گیگابایت حافظه ۳۷۳۳ مگاهرتزی “LPDDR4X” ارائه داده است، که می توان آن را هنگام خرید تا ۱۶ گیگابایت پیکربندی کرد.
این شبیه به نسخه “M1” است که با ۸ گیگابایت حافظه یکپارچه تا ۱۶ گیگابایت قابل پیکربندی است.
حافظه “SSD” پایه در مک بوک ایر اینتل از ۲۵۶ گیگابایت تا ۵۱۲ گیگابایت بسته به تنظیمات اولیه با گزینه های بیشتر برای گنجایش ۱ ترابایت و ۲ ترابایت می باشد. بسته به نوع انتخاب شده، مک بوک ایر “M1” دارای 256 گیگابایت یا 512 گیگابایت حافظه “SSD”، با قابلیت ارتقا مشابه تا 2 ترابایت است.

محمد معین اعلایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *