بررسی مک بوک پرو 13 اینچی “Apple Silicon M1” (قسمت چهارم)

بررسی مک بوک پرو 13 اینچی “Apple Silicon M1” (قسمت سوم)

ویژگی های جدید برای مک های “M1”

MacOS 11 Big Sur” با بهره گیری کامل از معماری “M1” تنها عملکر بهتری را ارائه نمی دهد، بلکه به روز رسانی کاربردی و ظاهری احساس مدرن بودن و سرگرم بودن را هنگام استفاده از مک بوک پرو ایجاد می کند. به نظر می رسد رابط کاربری جدید به جای این که به ظاهر کلاسیک تاریخی “Mac desktop” وابسته باشد، از طرف شرکت توسعه دهنده آیپد و “iOS” ایجاد شده.

از آن جا که اپل اکنون سخت افزار و نرم افزار را تا حد “Silicon” مدیریت می کند، می تواند عملکرد رابط کاربری و انیمیشن های ظریف که احساس واکنش گرایی یا خرابی دارند را بهینه کند. همچنین اپل با ادغام، فضای ابری خود را گسترش می دهد. با سرویس هایی از برنامه “Apple TV” جدید در حال گسترش گرفته تا نقشه های داخلی اپل و خدمات جدید ترجمه که جستجو در صفحات وب دارای زبان خارجی را تسهیل می کند.

برنامه های “iOS” برا مک بوک های “M1”

طی سال های اخیر، اپل در حال آماده سازی راهی برای توسعه دهندگان “iOS” برای ارائه کار های خود به کاربران مک است. علاوه بر گرافیک های کارآمد قابل حمل که توسط “Metal 2” ارائه شده، اپل برای سهولت انطباق با قرارداد های رابط کاربری منحصر به فرد مک و همچنین “Catalyst” برای پشتیبانی از برنامه های “iOS” در “macOS”، “framework” هایی مانند “Swift Ui” را ارائه داده است.

در حالی که “Catalyst” بستر نرم افزاری “macOS” را برای اجرای کد توسعه یافته برای برنامه های “iOS” به روز رسانی کرده، “M1” سخت افزار مک را برای اجرای کد ها به صورت طبیعی در همان کلاس پردازنده ارتقا می دهد. این بدان معنی است که حتی برای توسعه دهندگان “iOS” که می خواهند ابزار ها، بازی ها و برنامه های خود را به “App Store” مک بوک بیاورند، کار کم تری انجام می شود.

این یک راه حل برای تمام برنامه های “iOS” نیست. بسیاری از آن ها از ویژگی های منحصر به فرد آیفون یا آیپد استفاده می کنند که واقعا فقط در یک دستگاه کوچک تلفن همراه مانند “GPS” یا ژیروسکوپ و فشارسنج معنی پیدا می کنند.

مسیر مدرن

با این حال عناوین بسیار زیادی وجود دارد که ارائه آن ها برای مک بسیار مفید است. در حال حاظر بسیاری بستر های متقابل خدمات رفاهی برای توسعه نسخه مک خود، به راه حل هایی مشابه مانند “Electron” متوسل شده اند. این که بتوانید برنامه های “iOS” را مستقیما به مک بیاورید، برنامه های بهتری را ارائه می کند که بیشتر شبیه برنامه های واقعی مک هستند. چون اکنون آن ها برنامه های بومی هستند.

توسعه دهندگان برنامه های “iOS” می توانند تصمیم بگیرند که کدام عناوین منطقی را برای کاربران مک ارائه دهند. و مستقیما آن ها را در “App Store” قرار دهند. عناوین موجود از چیز هایی شبیه بازی ها گرفته تا محتوای آموزشی، خدمات بانکی و خرید، سلامت و برنامه های خلاقانه را در بر می گیرند.

مطلب پیشنهادی :
بهترین نکات استفاده از آیفون که شاید ندانید!

اجرای برنامه های آیپد در صفحه بزرگ مک ممکن است کشیده به نظر برسد، اما تعداد زیادی از برنامه های مک محبوب برای اجرا در یک پنجره یا صفحه کامل با رابط مشابه طراحی شدند.

مسیر مدرن

تطبیق برنامه های موجود آیپد با دنیای اشاره گر دقیق مک ترجیح داده می شود و بسیار راحت تر از بازنویسی آن ها با استفاده از ابزار های وب است و نیاز به تخصص ویژه “platform” نسبت به شروع آن از ابتدا به عنوان یک برنامه جدید مک دارد.

برخی از گره ها هنوز وجود دارند، اما توسعه دهندگان قبل از انتشار”Catalyst”، در پی یافتن راهی برای چگونگی انطباق برنامه های خود برای کاربران مک بوده اند که منطقی به نظر برسد. با وجود صد هزار برنامه “iOS” که به تازگی در “App Store” مک در دسترس قرار گرفته، احتمالا ناهنجار هایی وجود دارد.

همانطور که در مورد “Apple Arcade” دیدیم، انتظار می رود توسعه دهندگان کمی وقت بگذارند تا بازی هایشان را با مک تطبیق دهند. این تجربه، به همراه پشتیبانی های اخیر برای کنترلر های بازی پلتفرم متقابل در “iOS” و “Mac”، باید به سهولت این روند کمک کند.

منطقه ای که توسعه دهندگان “iOS” می توانند واقعا با مک های “M1” به زمین اجرا بیایند، شامل تجربه آن ها با موتور عصبی، بلوک های شتاب “ML” و دیگر ویژگی های منحصر به فرد تراشه تلفن همراه سری “A” اپل است. اکنون “M1” سخت افزاری را در مک ارائه می دهد که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا با کار هایی که در بهره برداری کامل از ویژگی های سخت افزاری اپل سرمایه گذاری کرده اند، به مخاطبان جدید دسترسی پیدا کنند.

برای نمونه، برنامه “Algoriddim’s djay DJ” و برنامه “Al Mixer” استفاده از هسته “ML” اپل را برای ساختار شکنی و ترکیب موسیقی در زمان واقعی از طریق “Neural Mix” شرکت استفاده ویژه ای می کند. کاربران می توانند از حلقه های بیت، آواز ها یا ساز ها برای جدا کردن اجزای صدا های متفاوت از هم در طول یک اجرای زنده استفاده کنند.

ویندوز بر روی مک بوک “M1″؟

یکی از ویژگی های مک های اینتل که با آمدن “M1” از بین می رود، پشتیبانی از “Boot Camp” برای اجرای بومی ویندوز بر روی سخت افزار است. مایکروسافت قبلا اقداماتی برای انتقال پلتفرم ویندوز به سخت افزار “ARM” انجام داده است، اما در حال حاظر فقط مجوز آن را به سازندگان سخت افزار می دهد. این به تصمیم مایکروسافت بستگی دارد که آیا می خواهد نرم افزار خود را به صورت جداگانه، به کاربران مک “M1” بفروشد یا خیر. ممکن است این کار در ابتدا انجام نشود چون مک بوک های “M1” مستقیما در رقابت با امید های همیشگی در رایانه های شخصی برای اجرای ویندور خود بر روی “ARM” هستند.

مطلب پیشنهادی :
آموزش آنلاک کردن آیفون هنگام استفاده از ماسک با اپل واچ

هم “Parallels” و هم “VMWare” اعلام کرده اند که در حال کار کردن روی راه حل هایی برای مجازی سازی مک های “Apple Silicon” هستند، اما هنوز هیچ زمان بندی مشخصی را برای ارائه این ابزار ها ارائه نکرده اند. همانطور که کاربران بیشتری انتظارات خود را از “iOS” بیان می کنند و توسعه دهندگان بیشتری مجموعه کاملی از ابزار های نرم افزاری خود برا مک می آورند، فشار برای اجرای عناوین ویندوز در حال کاهش است.

با این وجود اگر اجرای برنامه های ویندوز یکی از ویژگی های مهم برای شماست، فعلا باید از یک مک اینتل استفاده کنید.

“M1” یا نه؟

اگر شما جدید ترین و عالی ترین ابزار ها را دوست دارید، یک دانشجو یا کاربر حرفه ای مک هستید و قبلا در سیستم آیفون یا آِپد سرمایه گذاری کرده اید، مک بوک پرو “M1” برای شما ساخته شده. معماری جدید “M1” اپل به طور موثری تمام موارد مربوط به رایانه های دهه های قبل را پاک می کند تا “iOS” و “SoCs” اپل را به روز رسانی کند. همه چیز مانند یک آیپد، فوق سریع است. از هنگام روشن شدن گرفته تا خاموش کردن یا دیدن پیمایش هزاران عکس یا حتی بزرگنمایی نقشه ها از فضای بیرونی سمت راست تا نمای خیابان.

با وجود پشتیبانی کامل جریان کار مخصوص مک از “Xcode” به “Final Cut Pro”، هنوز مک بوک پرو جدید یک مک است. برنامه های موجود بر روی اینتل باید بدون مداخله اجرا شوند. و اپل سیلیکون جدید با موتور عصبی و یادگیری ماشین خود قابلیت های تازه ای را ایجاد می کند. ویژگی هایی که توسط توسعه دهندگان از “Algoriddim” در صدا تا “Pixelmator Pro” در عکاسی مورد سو استفاده قرار می گیرند.

“M1” همچنین دنیای وسیعی از برنامه ها و بازی های “iOS” و ابزار های تقویت “platform” موجود برنامه های مک را باز می کند. بازدهی و قدرت باور نکردنی آن باعث محدودیت تحرک کاری در هر جا می شود. و به راحتی، احساس آینده را ایجاد می کند.

برای کاربرانی که کمتر به محاسبات معمولی نیاز دارند، ممکن است شما مک بوک ایر “M1” سبک تر و نازک تری را در نظر بگیرید، که بیشتر ویژگی های مشابه “M1” را داشته باشد اما فاقد عملکرد کامل گاز موجود در سیستم خنک کننده فعال مک بوک پرو است. همچنین این نسخه قیمت کمتری دارد و قاب باریک و نازک آن ظرفیت باتری کمتری دارد، که کمی از مک بوک پرو کم تحرک تر است، زیرا هنوز به طرز غیر قابل باوری می توانید 15 تا 18 ساعت از آن استفاده کنید.

اگرنیاز شدیدی به مجازی سازی ویندوز یا “Linux” برای اجرای “BootCamp” دارید، یا هنوز از نسخه های قبلی “macOs” استفاده می کنید و به برخی از برنامه های مک 32 بیتی خود نیاز دارید یا می خواهید برنامه های قدیمی را اجرا کنید، باید بدانید که این مک بوک مناسب شما نیست. اپل برای به روز رسانی برنامه ها در دوران مدرن با توسعه دهندگان کار کرده، اما برخی ابزار ها مانند پشتیبانی از مجازی سازی هنوز برای “M1” آماده نیستند.

مطلب پیشنهادی :
25 شهریور رویداد رسمی اپل

مسیر مدرن

به عنوان اولین “Apple Silicon SoC” برای مک، “M1” جدید رده پایینی در پلتفرم مک دارد اما برخی از محدودیت های سخت افزاری را به همراه دارد. محدودیت های سخت افزاری: همه دستگاه های “M1” محدود به داشتن 8 تا 16 گیگابایت حافظه هستند. در حالی که به نظر می رسد که آن ها از حافظه بسیار کارآمد تر از مک های استاندارد استفاده می کنند. جوانب مثبت با نیاز های خاص خود به میزان زیادی حافظه و فضای دخیره سازی، احتمالا با استفاده از تراشه های اینتل و ارائه توسعه بیشتر “Thunderbolt 3″، شامل پشتیبانی از گزینه های “eGPU” و چندین نمایشگر خارجی بهتر خواهند بود.

برای کاربران جدید مک از جمله حدود 90 درصد کاربران آیفون و آیپد که هرگز از مکینتاش استفاده نکرده اند، مک بوک پرو “M1” جدید ورودی مناسبی به دنیای تازه “macOS 11 Big Sur” فراهم می کند. در حالی که کاربران را قادر می سازد یک کتابخانه در حال توسعه “Mac App Store” از برنامه های “iOS” و “ipadOS” که قبلا استفاده می کردند را بارگیری کنند. خصوصا کاربران آیپد متوجه خواهند شد که مک های “M1” مانند یک رایانه رومیزی کامل است که توسط همان شرکتی که از تبلت هایش استفاده می کنند طراحی شده.

از طرح گرفته تا ویژگی های بعدی برای اشتراک گذاری اسناد و فعالیت های کشویی یکپارچه از تبلت تا نوت بوک و نسخه های قبلی، مک بوک پرو “M1” جدید تصویر مدرنی از رایانه های رسمی “desktop” ارائه می دهد. از جمله توسعه در برنامه “Xcode” اپل، که باید یک جهش آشنا برای پیشرفت نسلی باشد که با آیپد و آیفون بزرگ شده اند.

نقاط قوت

اجرای کارآمد

عمر باتری

خنک و بی سر و صدا

نقاط ضعف

I/Oمحدود

کاهش پشتیبانی از مانیتور

در حال حاظر مجازی سازی محدود با …

بدون اجرای کد بومی “X86”

امتیاز : 4.5 از 5

اولین مک بوک بوک “Apple Silicon M1” با سرعت بسیار باور نکردنی، عمر طولانی باتری و سازگاری با “macOS Big Sur” مورد توجه قرار گرفت. اگر به حافظه اضافی یا گزینه های فضای ذخیره سازی نیاز دارید و نیازی به اجرای برنامه های مجازی ویندوز ندارید، این نسخه ها ایده آل هستند.

معاملات مک بوک پرو “M1”

مک بوک پرو 13 اینچی سال 2020 با تراشه “M1” جدید با کد تخفیف خاص خود در “AppleInsider” در دسترس قرار دارد. جزئیات تخفیفات در بخش راهنمای خرید مک بوک پرو 13 اینچی به همراه قیمت ها و معاملات به روز رسانی شده در دسترس است.

لازم است قبل از خرید، راهنمای مقایسه قیمت را مطالعه کنید تا از بسیاری از پیشنهادات منحصر به فرد آگاه شوید تا بتوانید مبلغ قابل توجهی در خرید خود صرفه جویی کنید.

محمد معین اعلایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.