بررسی مک بوک پرو 13 اینچی “Apple Silicon M1” (قسمت اول)

بررسی مک بوک پرو 13 اینچی “Apple Silicon M1” (قسمت اول)

از نظر میزان کارایی، قدرت، سرعت خیره کننده و مصرف انرژی این طور به نظر می رسد که مک بوک پرو 13 اینچی “Apple Silicon M1“جدید اپل از آینده آمده است. اما سوال اصلی اینجاست که آیا می تواند برنامه های شما را اجرا کند؟

اپل با تراشه جدید “M1” به روز رسانی زود هنگام و غیر معمول خود را برای مک بوک پرو 13 اینچی ارائه می دهد که آخرین بار در ماه مه اضافه شده. این به روز رسانی جدید فقط زود هنگام نیست، بلکه کاملا بنیادی است. ارائه یک معماری جدید “Silicon” که همانند ظاهر جدید “macOs 11 Big Sur” به تازگی منتشر شده، یک بازنگری بنیادی است.

معماری جدید درون مایه خود را از کار سفارشی اپل که سال ها پیش برای توسعه تلفن های همراه سریع، قدرتمند و کار آمد خود که توسط “Silicon” طراحی شده بود، گرفته است. تصور من از راه اندازی و استفاده از یک مک بوک “M1” بسیار شبیه به استفاده از یک آیپد جدید است. در واقع از لحظه برداشتن و روشن کردن دستگاه، همه چیز بسیار سریع و پاسخگو است.

تا کنون “Apple Silicon” با محدودیت های شدید حرارتی آیفون ها و آیپد ها رو به رو بوده. با داشتن باتری های بزرگ تر و قابلیت خنک کنندگی بالا توسط فن، معماری کارآمد “M1” بدون از دست دادن کارایی با طراحی طبیعی، توانسته قدرت پردازش خود را افزایش دهد.

نرم افزار

مهم نیست که مک بوک “M1” جدید اپل در اندازه گیری ها چقدر فوق العاده است یا مدت زمان اتمام شارژ باتری آن در حالت پخش فیلم 14 ساعت است. به هر حال اگر نتواند نرم افزار های مورد نیاز کاربران را اجرا کند هرگز محبوبیت زیادی کسب نخواهد کرد.

مطلب پیشنهادی :
بررسی ویژگی‌های جدید iOS 14

قبلا برای رقابت با نوت بوک های رایج “Intel PC”، از نوت بوک های لینوکس تا “Surface RT” مایکروسافت، تا “Chromebook” های گوگل، همگی در گذشته برای حذف گران ترین جز تشکیل دهنده رایانه تلاش می کردند از تراشه های ارزان تر یا کارآمد تر تلفن های موبایل استفاده کنند: مغز “Intel”. اما در حالی که واقعا خیلی ارزان تر هستند، ایراد اصلی آن ها این بود که نمی توانستند برنامه های مورد نیاز کاربران را به خوبی اجرا کنند. در واقع خریداران به حد کافی راضی نبودند.

حالا اپل پروژه فوق العاده ای برای ترجمه برنامه های مک موجود بر روی “Intel” به صورت “real time” روی مک بوک های “M1” به سرانجام رسانده. بارز ترین جز “Rosetta 2” است، نرم افزاری که برنامه ها را برای اجرا در “M1” با “Big Sur” سازگار می کند.

نرم افزار مک آماده برای “M1”

معمولا کاربران مجبور نیستند زیاد درباره “Rosetta 2” فکر کنند چون به صورت یکپارچه در پس زمینه کار می کند.

حتی “Mac Apple Store”، اگر برنامه ای به صورت عادی بر روی “Apple Silicon” اجرا شود یا نه آن را صدا نمی کند. پنل جستجوی دریافت اطلاعات نشان می دهد که آیا “Intel” برنامه است یا “Apple Silicon” (معمولا مستقیما از iOS می آید) یا “Universal” (شامل باینری برای هر دو) .

کاربران می توانند با علامت زدن گزینه “Open Using Rosetta”، از برنامه “Universal” استفاده کنند. اما در کل حتی لازم نیست راجع به آن فکر کنند. تنها نشانه بارزی که نشان می دهد “Rosetta” کار می کند این است که حدود 10 تا 20 ثانیه بیشتر زمان می برد که یک برنامه “Intel” برای اولین بار راه اندازی شود. این اتفاق تنها یک بار می افتد، سپس برنامه بلافاصله اجرا خواهد شد.

مطلب پیشنهادی :
اندازه گیری مچ دست خود برای Apple Watch Solo Loop

من توانستم بعضی از برنامه های “Intel” را قبل و بعد از به روز رسانی برای “M1” توسط “Rosetta” مقایسه کنم، زیرا در ابتدا اپل بررسی مدل های خود را با بعضی از برنامه های خود که در App Store” به روز رسانی شده بودند به علاوه پشتیبانی کامل برای “Apple Silicon” ارسال می کرد.

برنامه های بسته بندی شده “Intel” اپل شامل صفحه ها، عدد ها، “Keyntone”، “iMovie”، “GarageBand”، همگی قبل از به روز رسانی به خوبی کار می کردند، به جز چند جای خالی اضافی در زمان بارگیری.

من قبل و بعد از به روز رسانی نسخه جدید “iMovie” بهینه شده برای “Apple Silicon”، تلاش کردم همان 12 دقیقه ویدئو آزمایشی در “iMovie” را کد گذاری کنم، اما در عملکرد تفاوت چشمگیری به وجود نیامد.

دلیل عمده این موضوع این است که “Rosetta 2” از “Metal” و سایر چهارچوب های مدرن استفاده می کند که قبلا برنامه های مدرن قابل حمل را آماده کرده اند. از آن جا که برنامه های مدرن مک از “Metal 2” برای پردازش گرافیک استفاده می کنند، “macOs” در “M1” می تواند وظایف “Metal” را به جای “GPU” اینتل به “GPU” اپل اختصاص دهد، که می تواند آن ها را در سطح ورودی موجود مک یا “GPU AMD” خروجی مک یا “eGPU” که ممکن است کاربران روی مک های بالاتز اینتل نصب کرده باشند اداره کند.

محمد معین اعلایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.