50 نکته جذاب و خواندنی از MacOS Big Sur اپل(قسمت سوم)

MacOS Big Sur  ورژن 11سیستم عامل برای مک، از ظاهری کاملا اصلاح شده برخوردار است که هم تازه و هم آشناست. اما فقط طراحی جدید نیست. اپل بسیاری از ویژگی های مک او اس را برای بهبود تجربه کاربر مورد بازنگری قرار داده است بنابرایت چه از Intel یا اپل سیلیکون استفاده کنید، موارد زیادی برای کشف وجود دارد.
در مقاله قبل به 10 مورد از این نکته ها پرداختیم حال ادامه 10 مورد دیگر را برایتان می آوریم پس در ادامه با سایت مسیرمدرن همراه باشید.

21- هنگام تایپ بازخورد دریافت کنید:

در system preferences بخش speech،در پنجره Accessibility به spoken contentتغییر نام داده است و این ویژگی شامل بخش جدیدی به نامspeak typing feedback است که در صورت فعال بودن،همانطور که تایپ می کنید با شما صحبت می کند.

مسیر مدرن

22- مخفی کردن منو بار:

در مک او اس BigSur ،اپل در قسمت general گزینه ی پنهان کردن منوبار را داشت اما اکنون در بخش Dock&Menu barمشاهده می شود.

مسیر مدرن

برای تنظیم منوبار برای پنهان کردن و نشان دادن مکان نما به بالای صفحه،تیک کنار عبارت Automatically hide and show the menu bar را بزنید.

23- شخصی سازی مرکز کنترل:

در system preferences،قسمت Dock& menu bar به شما این امکان را می دهد تا آنچه را که در مرکز کنترل نشان داده می شود را انتخب کنیدومی توانید کنترل های فردی مثل وای فای،بلوتوث،AirDrop،Do not disturb،روشنایی صفحه کلید و موارد دیگر را روشن یا خاموش کنید.

مسیر مدرن

همچنین ماژول های اختیاری برای اضافه کردن به مرکز کنترل دارید از جمله میانبرهای دسترسی،باتری و تعویض سریع کاربر.

مطلب پیشنهادی :
چگونگی انتقال قسمت سرچ سافاری به بالای صفحه

24- گزینه های پین به مرکز کنترل در منو بار:

برای دسترسی به موارد منوی مورد علاقه ی خود،می توانید آنها را در بالای منوبار پین کنید.

مسیر مدرن

کافی است یک مورد از موارد را در مرکز کنترل نگه دارید و آن را به روی نوار منو بکشید.

25- به گزینه های نوتیفیکیشن دسترسی پیدا کنید:

اعلان ها هم اکنون براساس برنامه ها گروه بندی می شوند و دارای ویژگی های تعاملی بیشتری هستند بنابراین می توانید کارهایی مثل پخش یک پادکست جدید یا پاسخ به یک ایمیل را بدون نیاز به باز کردن برنامه مرتبط انجام دهید وبرای دریافت لیست کشویی تعاملی کافی است روی دکمه ی گزینه ها کلیک کنید.

مسیر مدرن

26- شماره دهی به شبکه کنترل صدا:

در system preferences،بخش voice control در پنجره Accessibility گزینه Numbered Grid در Overlay لیست می کند.

مسیر مدرن

در صورت انتخاب،این گزینه کل صفحه را به مناطق شماره گذاری تقسیم میکند و به شما امکان می دهد با قسمت هایی از صفحه کنترل ندارند،تعامل برقرار کنید.

برای کلیک کردن روی مورد شماره شبکه کلیک و شماره را بگویید یا زوم و عددی را برای زوم آن قسمت از شبکه بگویید.سپس شبکه به طور خودکار پنهان می شود.همچنین می توانید از اعداد شبکه برای کشیدن یک مورد انتخاب شده از یک قسمت شبکه به منطقه دیگر استفاده کنید.

27- ویجت های مرکز اطلاع رسانی را سفارشی کنید:

ویجت ها در مک او اس Big Sur دوباره طراحی شده اند و شبیه ویجت های معرفی شده در ios14 هستند.گالری ویجت را باز کنید و آنها را در سه اندازه کوچک،متوسط و بزرگ سفارشی کنید.

مطلب پیشنهادی :
رنگ های جدید هوم پاد مینی در اوایل نوامبر به فروش می رسند

مسیر مدرن

سپس آنها را از Library به بیرون بکشید تا به مرکز اعلانات اضافه شود.

28- انتخاب عکس در پیام ها:

یک انتخاب گر عکس جدید در برنامه Messages وجود دارد که با برچسب های مموجی همراه است (که برای اولین بار در مک با ویرایشگر مموجی ایجاد می شود)جستجوی #image برای یافتن تصاویر و Gif های پرطرفدار و افکت های پیام که قبلا در ios موجود بوده است.

مسیر مدرن

29- به نقشه ها برگردید:

مک او اس BigSur نگاه به اطراف را به برنامه های مپ اضافه کرده بنابراین می توانید شهرها را با نمای دقیق،در سطح خیابان،مشابه گوگل مپ،کاوش کنید.

مسیر مدرن

فقط روی نماد Look Around کلیک کنید (که یک جفت دوربین شکاری است)و دوربین را برای تغییر مکان در نقشه حرکت دهید.

30- از Quick style در یادداشت ها استفاده کنید:

اپل Quick style را به منوی استایل متن در یادداشت ها اضافه کرده است.بنابراین دیگر مجبور نیستید برای پررنگ کردن،مورب کردن،زیر متن خط کشیدن یا شکسته کردن،پنجره ی فونت را باز کنید یا لیست کشویی را جستجو کنید.

مسیر مدرن

محمد معین اعلایی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.